Какъв мач! Цветан Соколов и Лубе обърнаха ЗАКСА от 0:2 гейма и 20:24 в Шампионската лига (видео + галерия)

Националът Цветан Соколов и неговият Кучине Лубе (Чивитанова) завършиха без загуба груповата фаза в Шампионската лига.

Волейболистите на Фердинандо де Джорджи се наложиха изненадващо трудно у дома над полския ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) с

3:2 (20:25, 22:25, 34:32, 25:21, 15:12)

след пълен обрат в последен двубой от Група В на надпреварата. Инфарктната среща, която се игра пред 2900 зрители в  в "Еуросуле Форум" продължи повече от два часа.

Наставникът на Лубе Фернандо Де Джорджи, който направи ЗАКСА шампион на Полша за 2016 и 2017 година, реши да даде почивка в този двубой на разпределителя Бруно Резенде и посрещача Османи Хуанторена, като заложи в стартовия състава на тяхно място на Стийн Д’Хулст и Якопо Масари.

19 Лубе - ЗАКСА 3:2

Първоначално това не доведе до добри резултати за Лубе и волейболистите на ЗАКСА, които са водени от италианската легенда Андреа Гардини, показаха по-добра и убедителна игра и поведоха с 2:0 гейма.

В третата част Фефе Де Джорди се принуди да включи в мача Бруно Резенде и Османи Хуанторена. Въпреки това ЗАКСА стигна до мачбол при 24:20. На началния удар за домакините застана Бруно Резенде, а кубинецът Робертланди Симон, на който бе отказано издаването на български паспорт, заби няколко поредни блока и Лубе изравни резултата до 24:24.

Цветан Соколов и съотборниците му спасиха още 4 мачбола и стигнаха до геймбол при 29:28 след грешка на световния шампион Александер Сливка. Бенжамен Тонюти и компания не се отказаха и стигнаха до 9-и мачбол при 32:31. Страхотна игра в защита на домакините и отличните изяви на Робертланди Симон дадоха успех на Лебе с 34:32 в третата част, в която кубинецът заби 10 точки (3 блока, 100% в атака).

До края на мача Цецо Соколов и компания доминираха в двубоя и го затвориха след тайберк с 15:12 и 3:2 гейма след нови силни изяви на Робертланди Симон и Якопо Масари.

Цветан Соколов стана най-резултатен в мача с 23 точки (2 аса, 47% ефективност в атака).

Робертланди Симон също заби 23 точки (1 ас, 8 блока, 82% ефективност в атака).

Якопо Масари добави 21 точки (2 аса, 76% ефективност в атака, 23% перфектно и 61% позитивно посрещане) и бе избран за MVP.

За ЗАКСА Рафал Шимура завърши с 22 точки (4 блока, 58% ефективност в атака, 27% перфектно и 50% позитивно посрещане), а диагоналът Лукаш Качмарек добави още 18 точки (3 блока, 48% ефективност в атака).

Така Лубе продължава напред към 1/4-финалната фаза със 17 точки (6 победи) и само 3 загубени гейма.

Спечелената точка в Чивитанова изведе ЗАКСА на второто място с 10 точки (3 успеха, 3 поражения), с което изпревари италианския Модена, който остана на трето място.

Жребият за следващия кръг ще се тегли на 1 март (петък) в Люксембург.

КУЧИНЕ ЛУБЕ, ЧИВИТАНОВА (ИТАЛИЯ) - ЗАКСА, КЕНДЖДЕНДЖИН-КОЗЛЕ (ПОЛША) 3:2 (20:25, 22:25, 34:32, 25:21, 15:12)