Рома взе аванс, но с резултат, който дава шансове на Порто (видео + галерия)

Миналогодишният полуфиналист Рома надделя с 2:1 над португалския гранд Порто в първа 1/8-финална среща от Шампионската лига. Голям мач на "Олимпико" в Рим направи 19-годишният атакуващ халф Николо Дзаниоло, който отбеляза и двата гола за "вълците" от Вечния град, при това в рамките на 6 минути (70,76). Резервата Адриан Лопес обаче върна надеждите на "драконите" от Порто с гол в 79-ата минута и предстои много интересен реванш на "Ещадио до Драгао".
И двата тима излязоха на терена в схема 4-3-3, като избраните от Еузебио Ди Франческо играчи в предни позиции бяха Николо Дзаниоло, Един Джеко и Стефан Ел Шаарауи. За “драконите” в атака действаха Отавио, Франсиско Соареш и Ясин Брахими. За юношата на Рома Алесандро Флоренци пък това бе мач №250 с фланелката на "джалоросите".

“Вълците” започнаха нахъсано мача, но “драконите” от Порто бързо се адаптираха към обстановката на “Олимпико”. В 19-ата минута домакините имаха претенции за игра с ръка на опитния защитник Пепе, но реферът даде знак играта да продължи.
В 37-ата минута “вълците” бяха много близо до отбелязване на гол във вратата на Икер Касияс. Хубава атака на италианците позволи на Един Джеко да получи топката в наказателното поле на Порто. Босненският нападател направи финт и се озова във великолепна позиция пред вратата на “драконите”, но след изстрела му топката се отби от десния страничен стълб на Касияс.
Пет минути след почивката Браян Кристанте се освободи чудесно в наказателното поле на гостите, обърна се и стреля мощно, но право в Касияс, който изби. В 57-ата минута пък гостите от Порто бяха много близо до гол. След центриране от корнер Данило Перейра се извиси във въздуха над всички и стреля с глава, но за късмет на стража Антонио Миранте и съотборниците му топката мина встрани от вратата. В 66-ата минута Кристанте се пребори за топката на десния фланг и центрира, а Лоренцо Пелегрини от движение стреля много добре, но 37-годишният Касияс показа класа и направи отлично спасяване.
Стигна се до 70-ата минута, когато Джеко получи топката в наказателното поле и подаде на намиращия се вдясно от него Дзаниоло. Тийнейджърът стреля и изпрати топката в долния десен ъгъл на безпомощния този път Касияс - 1:0.
Само две минути след гола на 19-годишния Дзаниоло гостите имаха много добра възможност за 1:1, но Даниеле Де Роси с решаваща намеса блокира футболист на “драконите”. Малко след това пък Дзаниоло не бе много далеч от втория си гол в мача, но тийнейджърът не намери по най-добрия начин топката от въздуха и Касияс спаси.
В 76-ата минута Дзаниоло отново вдигна на крака публиката на “Олимпико”. Джеко напредна в половината на домакините и стреля от далечно разстояние, топката се отби от десния страничен стълб на Касияс, но Дзаниоло изпревари бранителите на португалския тим и направи добавка - 2:0.
Радостта на “джалоросите” обаче не продължи дълго. В 79-ата минута появилият се през второто полувреме от пейката Адриан Лопес наказа защитата на домакините, която проспа едно дълго подаване към испанския нападател, който в крайна сметка получи шанс да стреля от много удобна позиция и не пропусна да опъне мрежата зад Миранте - 2:1.
Малко след гола на Адриан играчите на Серджо Консейсао бяха съвсем близо и до 2:2, но фалцов удар на Ектор Ерера мина на сантиметри встрани от целта. До края на двубоя "вълците" удържаха победата, а в добавеното време дори имаха и шанс за 3:1, но Касияс спаси (с глава) удар от малък ъгъл на Александър Коларов и португалците си тръгват от "Олимпико" с един не чак толкова лош за тях резултат.