Лига на нациите по мини футбол - Чехия - България 0:0

Рома си изля гнева върху най-подходящия съперник (видео)

Рома разгроми с 3:0 като гост Киево и прекъсна серията си от неубедителни резултати. Два бързи гола на Стефан Ел Шаарауи и Един Джеко осигуриха добър аванс на "вълците", а в началото на втората част се разписа и Александър Коларов, който вече има 6 попадения през сезона и е най-резултатният бранител в първенствата от топ 5 в Европа.

Успехът позволи на "джалоросите" да се изравнят по точки с градския си съперник Лацио и да го изместят от четвъртото място благодарение на по-добрата си голова разлика. Киево пък твърдо е на дъното в Серия "А".

В предишните си два шампионатни мача Рома направи равенства с Аталанта (3:3) и Милан (1:1), а между тях допусна шокираща загуба с 1:7 от Фиорентина на 1/4-финалите за Купата на Италия. Въпреки че за момента запазва поста си, Еузебио Ди Франческо е поставен под сериозно напрежение, а днес не можеше да разчита на наказания Лоренцо Пелегрини и контузените Робин Олсен, Дженгиз Юндер, Диего Пероти и Костас Манолас. След изтърпени санкции в състава се завърнаха Стивън Нзонзи и Браян Кристанте.

Патрик Шик отново действаше в предни позиции до Един Джеко, а Стефан Ел Шаарауи допълни офанзивното трио на "джалоросите". На вратата застана ветерана Антонио Миранте, в центъра на защитата се появи Иван Маркано, а Никола Дзаниоло без изтеглен в средата на терена до Нзонзи и Кристанте.

Киево до известна степен стабилизира представянето си след кошмарното начало на сезона и отнетите по административен път три точки. "Летящите магаренца" обаче знаеха, че трябва да започнат да побеждават дори в такива мачове, за да запазят шансове да оцелеят.

Старши треньорът Доменико Ди Карло нямаше как да използва лекуващите травми Серджо Пелисиер, Марко Андреоли и Ненад Томович. Атаката поведоха Мариуш Степински и Филип Джорджевич, а в ролята на офанзивен халф зад тях започна опитният Емануеле Джакерини.

По-рано през сезона Киево губеше с 0:2 на "Олимпико", но стигна до равенството, което донесе първа точка на тима извън Верона.

Голмайсторът на домакините Степински се понрави с постоянния си стремеж да пресира защитниците на Рома, но в повечето случаи не получаваше подкрепа от съотборниците си. В 8-ата минута далечен удар на Дзаниоло затрудни Стефано Сорентино, който изби в корнер. Секунди по-късно бранителите на Киево изпуснаха Ел Шаарауи, а той от малък ъгъл успя да насочи топката под гредата и "вълците" поведоха.

Защитата на Киево продължи по елементарен начин да губи топката в близост до наказателното поле. При поредната такава ситуация Джеко се озова на добра позиция, но в последния момент беше блокиран. Босненецът стигна до своето в 18-ата минута след самостоятелен пробив и точен удар в далечния ъгъл. Преди да шутира, Джеко майсторски финтира Перпарим Хетемай.

83-ото попадение на тарана с екипа на Рома го изравни на 8-ото място във вечната голмайсторска листа на клуба с Марко Делвекио.

В средата на полувремето Степински стреля с глава след центриране от корнер, но удар прати топката  в аут. Най-доброто положение за Киево преди почивката пропусна Джорджевич. Сърбинът отклони топката с глава, но Миранте реагира блестящо и спаси.

Привидно лежерното начало на втората част от страна на гостите създаде впечатление, че Киево има шанс да не загуби, още повече, че защитниците на Рома съвсем не изглеждаха стабилни в действията си. Всичко обаче приключи в 51-ата минута след триходова атака между Ел Шаарауи, Джеко и Коларов, завършена с безкомпромисен шут на сърбина за 0:3.

Още от този момент мачът на практика се доиграваше. Домакините бяха наясно, че ако се открият, могат да получат още голове и да се стигне до конфузен резултат. Футболистите на Рома пък не горяха от желание да унижават съперника си и спокойно задържаха топката, без на всяка цена да организират опасни атаки.

В 67-ата минута Джеко показа техника, за да се освободи, но Сорентино изби удара му. Малко по-късно вратарят на Киево още веднъж попречи на босненеца да се разпише за втори път в двубоя.

Домакините трябваше да направят втора принудителна смяна заради контузията на Фабио Деполи. Влезлият на неговото място Есекиел Скелото се включи силно, но в периодот мача, в който Рома изцяло доминираше. В 77-ата минута мощен шут на Джеко прати топката в напречната греда. Не след дълго Ел Шаарауи излезе на добра позиция, но стреля в страничния стълб.

В следващия кръг Рома ще приеме Болоня, а Киево ще гостува на Удинезе.