Левски удари ЦСКА във волейболното дерби на България (видео + галерия)

Волейболистите на Левски изненадаха вицешампионите от ЦСКА и ги победиха с 3:1 (28:26, 22:25, 25:17, 25:23) в дербито от 16-ия кръг на Суперлигата за мъже, което се игра в столичната зала “Универсиада”.

83 Левски - ЦСКА

Успехът бе 11-и за възпитаниците на Владимир Николов от началото на сезона и ги изкачи на трето място във временното класиране с актив от 31 точки и мач повече. ЦСКА допусна трета загуба от началото на шампионата и с актив от 37 точки останаха на второто място.

Дербито започна отлично за домакините от Левски, които дръпнаха бързо с 3:0 след добра серия от начален удар на Трифон Лапков. Иван Петров заби първите 2 точки за “сините”, а ас на Трифон Лапков направи 3:0. Единична блокада на Христо Цветанов намали резултата намали резултата до 3:4. Нова атака на Иван Петров и 5:3. Атака на шотландския център Марк Макгивърн доведе до 7:5. Ас на Симеон Александров изравни резултата при 7:7. Александров сгреши началния удар и Левски поведе отново при 8:7. Атака по правата на Смилен Мляков от зона 2 9:7. Нова добра серия на Трифон Лапков изведе “сините” напред с 3 точки при 11:8. Единичен блок на Христо Цветанов и 9:11.
При 14:10 за Левски Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА. Атака на Иван Петров и 15:11 за “сините”. Атаки на Марк Макгивърн и на Трифон Лапков доведоха аванса на “сините” до 17:12. Успешна Атака на Пламен Шекерджиев и неуспешна блокада на Теодор Богданов намалиха разликата до 17:15. Владо Николов взе прекъсване за Левски. Ас на Симеон Александров намали преднината на “червените” до 1 точка при 17:16. Атака в аут на Трифон Лапков доведе до равенство при 19:19. Мощна атака на Венцислав Георгиев изведе ЦСКА напред при 20:19. Марк Макгивърн изравни при 21:21 с атака през центъра. Единична блокада на Марк Макгивърн и Левски пак поведе с 22:21. Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА. Смилен Мляков прати топката далеч в аут от начален удар - 22:22. Двойна блокада спря атака на Смилен Мляков по правата от зона 2 и 23:22 за “червените”. Следващата атака на Смилен Мляков от зона 2 по блокадата бе успешна и 24:23 за Левски. Симеон Александров изравни при 24:24. Трифон Лапков изведе Левски до втори геймбол при 25:24. Симеон Александров изравни при 25:25. Мощна атака на Трифон Лапков от зона 4 по диагонала изведе “сините” до геймбол №3 в първата част 26:25. Тодор Костов изравни с атака през центъра - 26:26. Нова атака на Смилен Мляков и 27:26. При следващото разиграване Пламен Шекерджиев спаси много трудна топка отскочила извън полето, но я прати в тавана на залата и успех за Левски в първата част с 28:26.
Втората част започна равностойно. ЦСКА поведе с 4:3 след атака на Венцислав Георгиев. Две поредни атаки на Трифон Лапков и Левски поведе със 7:6. Единичен блок на Владимир Станков и 9:9. Последваха 5 поредни точки за ЦСКА след две атаки на Христо Цветанов, блок на Симеон Александров и грешка на Трифон Лапков, след което “червените” дръпнаха с 14:9. Трифон Лапков намали до 12:16. Атака на Венцислав Георгиев и блок на Владимир Станков направи преднината на ЦСКА 18:12. Трифон Лапков върна надеждите на Левски с атака за 13:18. Пламен Шекерджиев атакува в аут - 14:18. Нова двойна блокада Владимир Станков, Тодор Костов спря атака на Трифон Лапков и ЦСКА поведе с 19:15. Трифон Лапков атакува мощно по блокадата за 16:20. Ас на Теодор Богданов намали разликата до 3 точки при 17:20. Сашо Попов взе прекъсване за “червените”. Атака на Христо Цветанов изведе ЦСКА напред при 21:17. Единични блокади на Смилен Мляков и Марк Макгивърн и Левски намали до 19:22. Александър Попов взе ново прекъсване за ЦСКА. Ас с помощта на мрежата за Смилен Мляков 20:22. Смилен Мляков прати следващия начален удар в аут - 20:23. Нова атака на Смилен Мляков и 21:23. ЦСКА стигна до геймбол при 24:21 след атака на Венцислав Георгиев. Смилен Мляков атакува мощно по правата от зона 2 за 22:24. Симеон Александров отигра атаката по правата от зона 2 и донесе успеха на ЦСКА във втората част с 25:22.
Милослав Димов замени Теодор Богданов в началото на третата част, но ЦСКА поведе набързо с 3:0. Две поредни атаки на Смилен Мляков направиха резелтата 2:3. Атака на Смиеон Александров и 5:3 за ЦСКА. Трифон Лапков намали до 4:5 след атака. ЦСКА поведе с 6:4, но след това последваха 4 поредни точки за “сините” и те поведоха с 8:6 след сгрешен начален удар на Венцислав Георгиев и 3 поредни грешки в атака на Симеон Александров. Четвърта поредна грешка в атака на Симеон Александров и Левски поведе с 9:7. 44-годишният ветеран Ивайло Стефанов замени Симеон Александров. Единичен блок на Милослав Димов и 10:7 за “сините”. Атака на Милослав Димов и ас на Трифон Лапков изведоха Левски с 4 точки преднина при 12:8. Стефан Стоянов замени Владимир Станков на разпределителския пост при “червените”. Атака в аут на Пламен Шекерджиев и Левски дръпна с 14:8. Сашо Попов взе прекъсване за ЦСКА. Две поредни мощни атаки на Смилен Мляков направиха резултата 18:10. Иван Крачев замени Венцислав Георгиев в състава на ЦСКА. Сервис в аут на Христо Цветанов и 19:11 за “сините”. Блокада на Трифон Лапков и 20:11. Иван Крачев заби ас за 13:20. Владо Николов взе прекъсване за Левски. Иван Крачев намали до 14:21. Ивайло Стефанов сгреши началния удар и 22:13 за Левски. Единична блокада на Смилен Мляков - 23:14. Единичен блок на Пламен Шекерджиев срещу атака на Трифон Лапков 16:23. Смилен Мляков изведе Левски до геймбол в третата част при 24:16. Милослав Димов донесе успеха на “сините” в третата част с 25:17.

Волейболистите на ЦСКА поведоха с 4:1 след атака на Пламен Шекерджиев и атака в аут на Трифон Лапков. Левски намали до 4:5 след грешка в атака на Тодор Костов. Троен блок спря атака на Венцислав Георгиев за 6:6. Пламен Шекерджиев даде аванс на ЦСКА от 2 точки при 8:6. Атака на Венцислав Георгиев и 10:7. Смилян Мляков намали до 8:10. ЦСКА дръпна с 13:8 и Владо Николов взе прекъсване за Левски. Пусната топка на Делчо Раев и 11:15. Ивайло Стефанов атакува за 17:12 за “червените”. Смилен Мляков съумя да намали до 14:17. Единичен блок на Тодор Костов и атака на Пламен Шекерджиев изведоха ЦСКА напред с 19:14. Смилен Мляков намали до 15:19. Венцислав Георгиев направи аванас на ЦСКА 5 точки при 20:15. Сервис в мрежата на Пламен Шекерджиев и ас на Смилен Мляков върнаха надеждите на волейболистите на Левски, които намалиха на 19:21. Трифон Лапков намали до 20:21 с атака по диагонала от зона 4. В следващата атака на Трифон Лапков се наложи да вдигне топката, но Смилен Мляков не сгреши и изравни при 21:21. ЦСКА отново поведе с 22:21, но Смилен Мляков пак отигра в атака за 22:22. Нови 2 поредни успешни атаки на Смилен Мляков изведоха “сините” до мачбол при 24:22. Успехът на Левски подпечата “шотлондският боец” Марк Макгивърн с атака през центъра за 25:22.

ЛЕВСКИ - ЦСКА 3:1 (28:26, 22:25, 25:17, 25:23)

ЛЕВСКИ:

Делчо Раев, Смилен Мляков, Трифон Лапков, Иван Петров, Теодор Богданов, Марк Макгивърн - Ивайло Лалов-либеро (Димо Димов)

Старши треньор: ВЛАДИМИР НИКОЛОВ

ЦСКА:

Владимир Станков, Венцислав Георгиев, Пламен Шекерджиев, Симеон Александров, Христо Цветанов, Тодор Костов - Мартин Божилов-либеро (Стефан Стоянов, Иван Крачев 2)

Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ.
Мачове от 16-ия кръг в мъжкото първенство на България по волейбол:

Левски София - ЦСКА 3:1 (28:26, 22:25, 25:17, 25:23)

11. Дея спорт Бургас 14 3 12 14:39 9
12. Миньор 15 2 13 13:41 6

* Заб. Броят на победите има приоритетно значение за класирането.