Байерн остана без сили и Дортмунд избяга още по-напред (видео)

Шампионът Байерн (Мюнхен) вече изостава на 7 точки от Борусия (Дортмунд) и намалява шансовете си за защита на титлата в Бундеслигата. Това стана факт, след като баварците загубиха с 1:3 при гостуването си на Байер (Леверкузен), а по същото време вестфалци завършиха 1:1 при визитата си на Айнтрахт (Франкфурт). До края обаче остават цели 14 кръга.
Леон Горетцка изведе мюнхенци напред в 41-вата минута, но през втората част Леверкузен заби три гола чрез Леон Бейли (53'), Кевин Фоланд (63') и Лукас Аларио (87').
И този път ключова роля изигра системата за видеоасистент при спорните ситуации. ВАР не зачете гол на Левандовски за 0:2, а после призна този на домакините за 3:1. Реферите обаче подминаха и много спорна ситуация за дузпа в полза на "аспирините" още в началните секунди.
Това е четвърто поражение за Байерн от началото на кампанията в германския елит и първо след загубата с 2:3 от Борусия в директния двубой на 10 ноември. До днес баварците бяха в серия от седем поредни победи за първенство. "Аспирините" пък вече са само на точка от зона "Европа".
Домакините бяха без капитана си Ларс Бендер, който е с травма. Леон Бейли, Карим Белараби и Кевин Фоланд отново оформиха атакуващото трио, а в средата на терена отново на висота бяха младите членове на Бундестима Кай Хавертц и Юлиан Брант.

Наставникът на мюнхенци Нико Ковач даде шанс на Хамес Родригес, който досега обикновено беше резерва. На вратата застана Свен Улрайх, тъй като Мануел Нойер е с травма на палеца на дясната ръка. Йошуа Кимих трябваше да действа в халфовата линия, но се оказа една от "дупките" на Байерн днес. Рафиня зае неговото място вдясно на отбраната, а Жером Боатенг пак си остана на пейката за сметка на Матс Хумелс.
Срещата започна с много спорна ситуация още в началните секунди. Шут на Кевин Фоланд беше спрян от ръката на Матс Хумелс, но съдиите прецениха, че не е имало умисъл и не дадоха дузпа, за каквато настояваха домакините.
"Аспирините" се хвърлиха в битка с висока преса и поне в началото често печелеха топката. До 12-ата минута отборите си бяха разменили по няколко опасни атаки, но при тях нямаше точен изстрел. След това шампионите заиграха по-силно.
В 13-ата Хамес не реагира добре след неубедителна намеса на вратаря Лукас Храдецки и защитата в черни екипи изчисти.
Две минути по-късно отлична намеса на Свен Бендер попречи на Мюлер и Левандовски да опънат мрежата на вратата на домакините. Правеше впечатление, че Кингсли Коман трудно може да бъде удържан по лявото крило.
Байерн ставаше по-опасният тим и в 25-ата минута Леон Горетцка провали перфектна акция, след като не успя да засече подаване на Хамес.
В 41-вата обаче германският национал компенсира с попадение за 1:0 за Байерн. Първо, той отне топката при атака на Леверкузен, след което Хумелс направи впечатляващо подаване към Коман, който излезе сам срещу вратаря. Шутът на французина беше избит, но топката остана в притежание на мюнхенци и Мюлер майсторски я сложи на главата на връхлитащия Горетцка, който реализира.
В края на полувремето Байер понесе още един удар, след като Хавертц напусна заради контузия. Това можеше да не е всичко негативно за домакините, защото в добавеното време Левандовски вкара втори гол за Байерн, но ВАР го отмени след по-дълга от нормалното консултация. Съдиите прецениха, че полският нападател е бил в засада.
Леверкузен стартира втората част по-добре и в 53-ата минута стигна до изравнително попадение. Точен от фал беше Леон Бейли.
Мюнхенци загубиха игровото си предимство и в 60-ата минута на два пъти се разминаха с втори гол в мрежата си.
Нищо обаче не можеше да ги спаси в 63-ата, когато Леверкузен удари за 2:1. Фоланд реализира гола след пас на Карим Белараби.
Байерн можеше да изравни десет минути по-късно, но от 3-4 метра Хамес не успя да насочи топката с глава в мрежата. В 77-ата и Левандовски не показа точен мерник.
За последните около 15 минути Ковач заложи на 18-годишното си попълнение Алфонсо Дейвис, който дойде тази зима. Младокът обаче не успя да помогне с нищо.
"Аспирините" пък се възползваха от възможността си да контраатакуват и в 87-ата резервата Лукас Аларио направи 3:1 на празна врата след асистенция на Брант. И тук се наложи намесата на ВАР, откъдето решиха, че Брант не е бил в засада.

През идната седмица и двата отбора имат мачове в турнира за Купата на Германия.