Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Наоми Осака грабна трофея на Australian Open след голям мач с Квитова и е новата №1 в света

Японката Наоми Осака е новата шампионка на Australian Open и новата водачка в световната ранглиста. Поставената под №4 японка надви със 7:6 (2), 5:7, 6:4 чешката левичарка Петра Квитова (№8 в схемата) във вълнуващ финал на "Род Лейвър Арина". Двубоят бе и пряк спор за първото място в световната ранглиста. Досегашната лидерка и миналогодишна финалистка в Мелбърн Симона Халеп се разделя с първата позиция. Квитова е достигала до второ място в света, докато рекордът на Осака досега бе четвърто място - позицията, на която тя се намираше преди началото на първия за годината турнир от "Големия шлем".
ПЪРВИ СЕТ:

Първата точка от финала бе двойна грешка на Наоми Осака, но японката все пак взе откриващото си подаване на 30. След това двете си размениха по един гейм на нула, а после Квитова също бе убедителна на свой сервис за 2:2. В петия гейм нещата станаха по-интересни. Пред Квитова се откри първата точка за пробив в мача, но Осака се измъкна и поведе с 3:2. В шестия гейм ролите се размениха и японката имаше възможност за пробив при 30:40, но чехкинята не трепна и се пребори за подаването си за 3:3.
В седмия гейм Квитова пропусна златен шанс да направи голяма крачка към спечелването на първата част. Осака трябваше да се измъква от 0:40, но японката показа характер и с 5 поредни точки успя да спаси гейма. В следващите геймове двете тенисистки печелеха лесно подаванията си, но при 6:5 за Осака Квитова имаше проблеми. Чехкинята отрази два брейкпойнта, които бяха и сетболи. В крайна сметка Квитова се добра до тайбрек, но той се разви катастрофално за нея. Осака взе инициативата от самото начало, като спечели първите две точки, а после поведе с 5:1. Квитова се пребори за още една точка, но не успя да стори нищо повече и Осака направи първата крачка към трофея.
ВТОРИ СЕТ:

Вторият сет започна отлично за Квитова, която реализира първият пробив в двубоя и това й позволи да поведе с 2:0. Вместо да използва момента обаче чехкинята се срина в следващите минути. След сериозна битка в третия гейм японката успя да върне пробива, след което изравни за 2:2. Това изглежда прекърши Квитова, която допусна пробив на нула в петия гейм. Осака поведе с 4:2 и вече изглеждаше съвсем близо до трофея.
И тук започна драмата. При 5:3 сервиращата Квитова губеше с 0:40 и това означаваше 3 поредни мачбола за Осака. Чехкинята обаче не се предаде и с 5 поредни точки удържа подаването си, принуждавайки съперничката си да сервира за победата. Нещо повече, сервирайки за крайния успех, Осака бе разколебана, направи двойна грешка в много неподходящ момент и в крайна сметка допусна пробив на 15, а резултатът бе изравнен - 5:5. Следващият гейм също не мина без драма, като Квитова спечели първите две точки, но се стигна до 30:40. Чехкинята обаче се спаси и поведе с 6:5. Това разколеба още повече Осака, която не можа да преодолее кризата и допусна пробив на нула, като последната точка във втория сет бе двойна грешка на японката.
ТРЕТИ СЕТ:

Решаващият трети сет започна относително спокойно - двете тенисистки взеха първите си подавания. В третия гейм обаче Осака, която изглежда се бе посъвзела, след като влезе за кратко в съблекалнята след края на втория сет, притисна съперничката си. Японката си извоюва точка за пробив и я реализира с безпощаден уинър от бекхенд. Осака затвърди брейка и се откъсна напред с 3:1. Квитова имаше възможност да върне пробива в шестия гейм, но със смела игра и характер Осака се пребори за 4:2.
В седмия гейм пък японката имаше прекрасен шанс да нанесе решителен удар, но не се възползва от три поредни брейкпойнта. С 5 поредни точки чехкинята заличи изоставането си от 0:40 в гейма и запази шансовете си, съкращавайки аванса на противничката си на 4:3. Квитова се бореше до последно, но Осака изигра спокойно гейма, в който сервираше за победата при 5:4 и най-сетне успя да сложи точка на спора след 2 часа и 27 минути игра.
За Осака това е втора поредна титла от “Големия шлем” във втория й финал. Тя спечели и последното състезание от “Шлема” през 2018 година - US Open. Осака има общо 3 титли в кариерата си досега, но 2 са от най-високата възможна категория. Квитова пък остава с 25 титли на сингъл и вече 8 загубени финала. Чехкинята бе в серия от 8 поредни спечелени финала, но днес тази впечатляваща поредица бе прекъсната. Квитова, която е двукратна шампионка на "Уиимбълдън", за първи път загуби финал на турнир от "Големия шлем".
При обновяването на ранглистата в понеделник Осака ще има 7030 точки на върха, а Квитова ще изравни най-доброто си класиране - втора позиция, с 6290 точки. Досегашната лидерка Халеп се смъква на трето място с 5582 точки.
Японката печели и 4 100 000 австралийски долара от наградния фонд, докато финалистката ще прибави към банковата си сметка 2 050 000 австралийски долара.