Мечтаният финал е факт! Джокович разпердушини Пуй и ще спори за трофея с Надал

Световният №1 и шесткратен шампион в Мелбърн Новак Джокович даде само 4 гейма на французина Люка Пуй (№28 в схемата) в мача между двамата от полуфиналите на Australian Open. Джокович помете съперника си с 6:0, 6:2, 6:2 и ще спори за трофея с шампиона от 2009 година Рафаел Надал (Испания), който пък вчера разби по подобен начин Стефанос Циципас (Гърция).
Джокович имаше известни проблеми в откриващото си подаване в мача, като то мина през 40:40, но сърбинът все пак не допусна да изостане рано в резултата. Веднага след това Джокович притисна съперника си и стигна до две поредни точки за пробив при 15:40. Пуй първоначално се спаси, но при третия брейкпойнт за световния №1 се предаде и Джокович взе ранна преднина. С гейм на нула Джокович затвърди брейка, а веднага след това реализира нов пробив. Пуй изглеждаше доста разколебан в тези минути, докато в играта на Ноле всичко се получаваше и с гейм на нула 31-годишният сърбин направи резултата 5:0. Поредният пробив на Джокович след това сложи край на първия сет и по всичко изглеждаше, че този мач се очертава да бъде разходка в парка за водача в световната ранглиста, който взе първите 7 гейма в срещата.
Пуй пое глътка въздух в самото начало на втората част, записвайки първия си гейм за 1:1. След това обаче нещата продължиха да се развиват катастрофално за французина. Той допусна пробив в четвъртия гейм, а в същото време подаванията на Джокович минаваха безметежно и без никаква съпротива от страна на 24-годишния Пуй. В осмия гейм Джокович отново проби и това означаваше край на втория сет при 6:2 в полза на балканеца.

В третата част гледащият към 15-а титла от “Големия шлем” Джокович отново, както и във втория сет, направи пробив в четвъртия гейм и това окончателно пречупи Пуй, който и без това не изглеждаше готов за битка. Сърбинът поведе с 4:1, а след това и с 5:2. В осмия гейм Пуй сервираше за удължаване на мача, но не успя да стори нищо повече от това да отрази първия мачбол на съперника си. Джокович реализира втория и си свърши работата само за 1 час и 23 минути, след като на 1/4-финалите пък изигра сет и половина срещу отказалия се японец Кей Нишикори.

Днес Джокович допусна само 5 непредизвикани грешки в целия мач - с 22 по-малко от противника си. Сърбинът записа 24 уинъра - с 6 повече от Пуй. Джокович не направи нито една двойна грешка в двубоя и пласира 6 аса.
В седмия си финал в Мелбърн Джокович ще се опита да спечели и седми трофей, който би бил рекорден в историята. В момента Джокович дели рекорда за най-много титли на Откритото първенство на Австралия за всички времена с Рой Емерсън и Роджър Федерер (6). За Джокович финалът в неделя ще бъде под №24 в турнирите от “Големия шлем”. Повече финали от него имат само Роджър Федерер (30) и Рафаел Надал (25).