100 години ски спорт в България

Надал прегази "екзекутора" на Федерер и е на финала на Australian Open

Световният №2 и носител на 17 титли от “Големия шлем” Рафаел Надал не даде никакъв шанс на 20-годишния грък Стефанос Циципас в първия полуфинал на тазгодишното Открито първенство на Австралия. Испанецът спечели с 6:2, 6:4, 6:0 за само 1 час и 46 минути игра и записа трета победа от три мача срещу Циципас, който вдигна шум с представянето си в Мелбърн. Гръцкият талант детронира на осминафиналите шампиона от последните две години Роджър Федерер, а на четвъртфиналите се справи и с намиращия се в суперформа испанец Роберто Баутиста Агут.
Надал пък за първи път в кариерата си се класира на финала на Australian Open без загубен сет. В неделя испанецът ще се опита да спечели втора титла в Мелбърн, след като грабна трофея през 2009 година. Утре е другият полуфинал, в който съперници са световният №1 и шесткратен шампион в Мелбърн Новак Джокович (Сърбия) и поставеният под №28 Люка Пуй (Франция).

В целия мач Надал бе безпощаден на свой сервис и не даваше никакъв шанс на поставения под №14 в схемата Циципас в геймовете, в които притежаваше началния удар. Първият сет мина под диктовката на Рафа, който реализира пробив още във второто подаване на младока в мача. Това позволи на Надал да поведе с 3:1, а в седмия гейм 32-годишният испанец отново проби и с 6:2 с лекота затвори първата част.
Втората част се разви по малко по-различен начин. При 2:2 Циципас успя да обърне гейм от 0:40 и се пребори за подаването си. Малко след това обаче - при 4:4, Циципас отново бе изправен до стената и този път не издържа. Левичарят от Манакор реализира пробив на 30 и с гейм на нула след това си осигури аванс от 2:0 сета.

Съпротивителните сили на Циципас окончателно приключиха в третия сет, в който гръцкият талант не взе нито гейм. Въпреки всичко, представителят на южната ни съседка направи невероятен рейд на Australian Open 2019 и показа, че занапред ще бъде фактор, с който останалите ще трябва да се съобразяват. Надал пък очаква спокойно да разбере кой ще е съперникът му на финала, след като днес изигра един от най-лесните си мачове на турнира, а и ще има ден повече за почивка от противника си в директния спор за трофея в неделя.

За Надал това е финал №25 в турнирите от "Големия шлем", като пред него по този показател е само Роджър Федерер с 30. Новак Джокович пък може да стане с 24 утре.