20-годишен свали Федерер от трона в Мелбърн (видео)

Поставеният под №14 Стефанос Циципас (Гърция) детронира Роджър Федерер на 1/8-финалите на Откритото първенство на Австралия. 20-годишният грък надви шампиона от последните две години в Мелбърн с 6:7 (11), 7:6 (3), 7:5, 7:6 (5).

Двамата изиграха страхотен мач, в който имаше само един пробив и той бе дело на гръцкия тенисист - в края на третия сет. Циципас показа вдъхновена и смела игра, като запазваше спокойствие и често успяваше да надделее във възловите моменти. Младокът, който за първи път в кариерата си се класира за 1/4-финал в турнир от “Големия шлем”, прекърши 37-годишния швейцарец след 3 часа и 45 минути игра.
Циципас записа 20 аса - с 8 повече от поставения под №3 швейцарец. Гръкът направи 62 печеливши удара срещу 61 за носителя на рекордните 20 титли от “Големия шлем”. Циципас допусна само 36 непредизвикани грешки, докато Федерер записа 55. Циципас имаше само 3 възможности за пробив в целия двубой, но реализира една от тях, докато швейцарецът не успя да използва нито една от 12-те си възможности и това се оказа фатално за него днес.
Още в първия гейм в срещата Федерер имаше 2 възможности за пробив, но Циципас се измъкна. Това бяха и единствените два брейкпойнта в сета, който завърши с тайбрек. Той бе много вълнуващ и оспорван, като Циципас имаше 3 сетбола, а Федерер реализира четвъртата си точка за приключване на частта - 13:11.
В шестия гейм на втория сет Федерер имаше три възможности за пробив, но Циципас се пребори за подаването си и 3:3. В тези минути Федерер печелеше доста по-лесно подаванията си, но пропускаше брейкпойнти, като в десетия гейм имаше 4 възможности за пробив, които бяха и сетболи. Играещият бекхенд с една ръка Циципас обаче показа страхотен за възрастта си характер и се добра до 5:5, а след това се стигна до нов тайбрек. В него гръкът поведе с 3:0, швейцарецът изравни за 3:3, но следващите 4 точки бяха спечелени от Циципас и така резултатът в сетовете бе изравнен.
Циципас заигра още по-уверено и започна да печели с лекота подаванията си, въпреки че при 3:3 отрази два поредни брейкпойнта - последните за Федерер в мача. В осмия гейм пък бе ред на швейцареца да се измъкне от 15:40. По всичко изглеждаше, че сетът върви към нов тайбрек, но Циципас успя да направи пробив на 15 в последния възможен момент и със 7:5 взе третия сет.
В четвъртата част нямаше нито една точка за пробив и отново се стигна до тайбрек, в който Циципас поведе с 2:0, а Федерер изравни за 2:2. Ключовият момент бе при 5:5, когато топка на Федерер излезе малко в аут и това донесе мачбол на Циципас, а гръкът имаше и предимството да сервира в следващата точка. Със 7:5 Циципас сложи край на епичния мач и се поздрави с най-голямата победа в кариерата си досега.
На 1/4-финалите гръцкият талант ще играе с поставения под №22 испанец Роберто Баутиста Агут, който по-рано днес пък елиминира в пет сета финалиста от миналата година Марин Чилич (Фърватия).