Хебър се спаси срещу Монтана след обрат и драма (статистика)

Новият носител на Купата на България Хебър (Пазарджик) се спаси от втора загуба в Суперлигата. Момчетата на треньора Атанас Петров обърнаха и се наложиха драматично като гости над Монтана с 3:2 (23:25, 22:25, 25:23, 25:21, 15:12) в най-интересния мач от 12-ия кръг на първенството, игран тази вечер пред около 500 зрители в зала "Младост".

Така "тигрите" от Пазарджик останаха на 2-о място във временното класиране с 11 победи, 1 загуба и 30 точки. Монтана пък е 6-и със 7 победи, 5 загуби и 19 точки. В следващия 13-и кръг Хебър е домакин на аутсайдера Дея спорт (Бургас), докато монтанчани ще гостуват на Черно море (Варна).

Първият гейм на срещата започна равностойно. В края му при сервис на Стефан Чавдаров Монтана затрудни посрещането на "тигрите", които сгрешиха при организирането на атаката и домакините дръпнаха с две точки - 20:18. Малко по-късно играчите на Даниел Пеев направиха успешна блокада за 23:20. Хебър се доближи само на точка при 24:23, но домакините задържаха преднината и поведоха след 25:23. Втората част предложи много обрати и емоции. Гостите от Хебър поведоха с 8:2 след като македонския национал Александър Ляфтов и Стойко Ненчев затрудниха посрещането на Монтана със силните си сервиси. Домакините от Монтана, обаче, не се предадоха и стигнаха до равенство при 12:12. Хебър отново дръпна с две, но домакините направиха 15:15. Влезлият като резерва Борис Наков направи добра серия от начален удар, при която Монтана поведе с 20:16. Хебър се доближи на точка при 21:20, но две поредни блокади на домакините се оказаха решаващи - 2:0 след 25:22.

Хебър започна по-добре в третия гейм и взе преднина от 8:4. Гостите от Пазарджик водеха почти през цялата част. Домакините от Монтана и този път не се дадоха и изравниха при 19:19. Играта продължи точка за точка, но в края играчите на Атанас Петров бяха по-стабилни и намалиха изоставането си на 1:2 след 25:23. И четвъртата част бе оспорвана и изпълнена с обрати. Хебър взе аванс при 6:3, а след това с 12:8, но монтанчани ги настигаха. В средата на гейма Монтана се откъсна с 18:15, когато на начален удар беше Виталий Бондар. Последва ново равенство при 20:20 след два аса на Стойко Ненчев, който продължи страхотната си серия от начален удар до 23:20. Хебър спечели спокойно гейма с 25:21 и прати мача в тайбрек. В него играта бе равностойна. Битката бе изключително оспорвана. Хебър дръпна с 11:9 след атака в аут на Монтана. Ас на Александър Ляфтов за 13:10 окончателно наклони везните в полза на Хебър - 15:12 и 3:2.

Най-полезен за Хебър отново бе канадският диагонал и национал Брадли Гънтър с 23 точки (2 блока, 1 ас и 50% ефективност в атака) за победата. Александър Ляфтов (2 блока, 4 аса, 37% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане) и Стойко Ненчев (4 аса и 86% ефективност в атака) пък добавиха по 16 точки за успеха. За домакините от Монтана украинският диагонал Виталий Бондар (3 блока и 53% ефективност в атака) и Златко Кьосев (4 аса, 44% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане) реализираха 20 и 18 точки, но и това не помогна за победа.

МОНТАНА - ХЕБЪР 2:3 (25:23, 25:22, 23:25, 21:25, 12:15)