Мугуруса е в третия кръг след исторически мач

Поставената под №18 Гарбинье Мугуруса се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия след голяма битка с първата ракета на Великобритания Йохана Конта. Испанката надделя с 6:4, 6:7 (3), 7:5 и в следващата фаза ще играе с швейцарката Тимеа Бачински. Двубоят продължи 2 часа и 42 минути и прикрлючи в 3:12 часа след полунощ местно време. Двубоят ще остане в историята на Australian Open като най-късно започналият някога мач на турнира.

Двубоят започна половин час след полунощ заради дългите мачове преди това и няколко отлагания заради дъжд. Рекордът за най-късно започнал на турнира в Мелбърн мач досега се държеше от стартиралата в 23.59 часа среща между Елизе Мертенс и Дария Гаврилова от миналата година. Мачът между Мугуруса и Конта не успя да подобри постижение за най-късно свършил двубой на турнира, като този рекорд се държи от срещата Лейтън Хюит - Маркос Багдатис, завършила в 4:34 часа след полунощ местно време през 2008 година.

Мугуруса направи пробив още в първия гейм в мача и това се оказа достатъчно на испанката, за да спечели първия сет. След този пробив от съблекалнята двете тенисистки изиграха 33 поредни гейма без пробиви, което е крайно нетипично за мач при дамите.

Конта надделя в тайбрека на втория сет със 7:3, а в решаващата трета част резултатът продължаваше да се движи гейм за гейм без пробиви. До 12-ия гейм в третия сет дори нямаше точка за пробив в сета и по всичко изглеждаше, че победителката ще бъде определена в шампионски тайбрек. Не така обаче мислеше носителката на 2 титли от “Големия шлем” и бивша №1 в света Мугуруса. Конта, която в първия си мач надви австралийката Айла Томлянович именно след шампионски тайбрек, застана на сервис линията при 6:5 за Мугуруса и серията от геймове без пробиви най-после приключи - в най-лошия за британката момент. При 30:30 испанката направи убийствен ретур, който й донесе директна точка и съответно първи мачбол. В следващото разиграване Мугуруса надделя и последният за четвъртия ден на турнира двубо завърши… в ранните часове на петък местно време.