Джокович не даде сет на Цонга, Зверев се измъчи, но продължава напред

Шесткратният шампион Новак Джокович (Сърбия) се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставеният под номер 1 Джокович елиминира участващия с "уайлд кард" Жо-Вилфред Цонга (Франция) с 6:3, 7:5, 6:4 в повторение на финала на турнира от 2008 година, когато сърбинът за първи път триумфира на "Мелбърн Парк". Цонга се опита да се противопостави и в дълги периоди беше равностоен, но Джокович показа изключителната си класа в ключовите моменти.

Джокович проби първи в мача - за 3:1 в първия сет, но Цонга веднага направи рибрейк. Последва нов пробив на сърбина, който малко след това поведе с 5:2 по пътя към успеха в първия сет. Във втората част поведе с 5:3 след пробив в седмия гейм, но Цонга изравни за 5:5. Сърбинът взе подаването на французина в 11-ия гейм и със своя сервис след това затвори втората част. В третия сет световният №1 направи един пробив и това се оказа напълно достатъчно.

Следващият съперник на сърбина ще бъде номер 25 Денис Шаповалов (Канада), който спечели срещу Таро Даниел (Япония) с 6:3, 7:6 (2), 6:3.

Четвъртият в схемата Александър Зверев се поизмъчи, но все пак стигна до победата срещу Жереми Шарди от Франция със 7:6 (5), 6:4, 5:7, 6:7 (6), 6:1. Германецът, който наниза 29 аса, пропусна мачбол в тайбрека на четвъртия сет, но в петата част беше безапелационен и даде само гейм на съперника си.

Зверев ще се опита да премина третия кръг в Мелбърн за първи път в кариерата си в мача срещу Алекс Болт (Австралия). 26-годишният Болт, който участва с "уайлд кард", отстрани номер 29 Жил Симон (Франция) с 2:6, 6:4, 4:6, 7:6 (8), 6:4 и записа най-доброто си представяне в турнирите от “Големия шлем”. Болт спаси 4 мачбола в четвъртия сет по пътя към победата.