Хебър взе мечтаната Купа на България след драма срещу Нефтохимик (видео + галерия)

Волейболният отбор на Хебър (Пазарджик) спечели така мечтаната Купа на България за първи път в своята история и то пред собствена публика.

Момчетата на треньора Атанас Петров пречупи и обърна досегнашия носител на трофея Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:2 (27:25, 18:25, 23:25, 25:22, 15:7) в големия финал на турнира, игран тази вечер пред близо 2000 екзалтирани зрители в зала "Васил Левски" в Пазарджик.
По този начин Хебър постигна нещо историческо, спечелвайки Купата на България за първи път в историята си (б.р. най-големият успех на пазарджишкия волейбол в турнира за Купата на България, след като през далечната 1992-а година тогавашният отбор Анди става 3-ти в надрепреварата).

Това всъщност е и вторият, най-голям успех в цялата история на пазарджишкия волейбол след шампионската титла спечелена през 1947 година от тогавашния Чавдар, чийто наследник се явява Хебър.

От друга страна Нефтохимик не можа да защити трофея си от миналата година и да спечели Купата за 5-и път. Това е едва втори загубен финал за бургазлии за националния трофей след 2010 година.

Първият гейм на финалната среща започна отлично за Нефтохимик, който бързо поведе с 4:1 след силни атаки на Николай Учиков и словенския посрещач Ален Джорджевич и аут на Стойко Ненчев от домакините. Това принуди треньорът на Хебър Атанас Петров да вземе тайм-аут. Независимо от това и от усилията на Хебър да стигне до равенство, бургазлии задържаха преднината си до 8:5. Последва равенство при 8:8 след мощна атака на канадския национал Брадли Гънтър и силен ас на Мартин Симеонов. Грешка на Симеонов от сервис и успешна контра на Николай Учиков и 10:8 за настоящите носители на трофея. Грешка на бургазлии и ас на Венцислав Рагин за 10:10. Нефтохимик отново излезе напред в резултата при 13:11 след атака на Георги Петров и отлично отиграване при мрежата на Джорджевич. "Тигрите" от Пазарджик стигнаха до поредно изравняване при 14:14 след атаки на Гънтър и Мартин Симеонов. Хебър поведе за първи път в гейма при 16:15 след ас на канадския диагонал. Играта продължи равностойно и точка за точка до 20:19, след което последва отличен блок на Ненчев - 21:19 за Хебър и прекъсване за Найден Найденов. Това даде ефект и Нефтохимик стигна до 21:21. Бургазлии стигнаха до два геймбола при 24:22, но Хебър ги спаси и изравни при 24:24 след грешка на бургазлии и силна контра на Мартин Симеонов. В крайна сметка пазарджаклии измъкнаха гейма с 27:25 след грешка от сервис на Джорджевич и силна контра блок-аут на влезлия като резерва Александър Симеонов, който до скоро бе част от Нефтохимик.

И втората част тръгна по-добре за Нефтохимик, който дръпна първо с 4:1, а след това с 6:2, което накара Атанас Петров да поиска прекъсване. Двата тима продължиха равностойно до 10:6, след което разликата нарасна до 12:6 след атака през центъра на Илия Петков и аут на Мартин Симеонов. Преднината на бургазлии стана 14:7 след успешна атака на Ален Джорджевич. Атанас Петров започна да прави смени като последователно в игра се появиха Александър Симеонов, Светослав Станков и Спас Байрев. Независимо от това, Нефтохимик запази предимството си до 20:12, след което спокойно взе гейма с убедителното 25:18 след грешка в атака на Брадли Гънтър и изравни резултата на 1:1.

Третият гейм стартира напълно равностойно до 4:4, след което Нефтохимик поведе с 6:4 след две атаки в аут на Стойко Ненчев и Александър Симеонов от Хебър. Разликата стана 8:5 след нова грешка на Алекс Симеонов и тайм-аут за Атанас Петров. Пазарджаклии стигнаха до равенство при 9:9 след атака на Брадли Гънтър и контра през центъра на Венци Рагин. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка до 13:13, след което Нефтохимик отново дръпна с 16:13 след няколко грешки на домакините, включително такава и на македонския национал Александър Ляфтов в атака. Постепенно Хебър изравни отново при 18:18 след успешни атаки на Алекс Симеонов и Венци Рагин през центъра. Борбата за всяка топка и точка продължи до 23:23, след което Нефтохимик затвори гейма в своя полза с 25:23 след технично пускане на Илия Петков и контра блок-аут на Николай Учиков.

Четвъртата част също започна равностойно до 7:7, след което Хебър дръпна с 9:7 след технично отиграване на Георги Чалъков и грешка на Георги Братоев. Нефтохимик веднага изравни при 9:9 след грешка в атака на Брадли Гънтър и задържана топка на Александър Ляфтов. Бургазлии дори поведоха с 10:9 след силна контра на Николай Учиков, което накара Атанас Петров да поиска тайм-аут. Въпреки това, блокада на Илия Петков и 11:9 за бургаския тим. "Тигрите" от Хебър направиха обрат до 15:12 в своя полза след силни изяви на Гънтър в атака, два поредни аса на завърналия се в игра Стойко Ненчев и отличен блок на Венци Рагин. Разликата нарасна до 20:15 след мощен ас на Ляфтов и силна контра на Алекс Симеонов. Стигна се до 23:18 след две мощни атаки на Гънтър, след което Хебър спечели гейма с 25:22 след нова атака на Гънтър и вкара финалът за Купата в решителен тайбрек.

В началото на решителния пети гейм домакините от Хебър поведоха с 4:1 след силна атака на Алекс Симеонов последвана от мощна контра и страхотен блок на Брадли Гънтър. Размяната на полетата пък дойде при 8:4 за "тигрите" след нова отлична блокада, този път на Венци Рагин. Преднината на Хебър нарасна до 10:5 след поредна успешна атака на Гънтър. В крайна сметка момчетата на Атанас Петров спечелиха тайбрек с 15:7 след нов бомбен ас на Александър Ляфтов, а с това финала с 3:2 и Купата на България за първи път в своята история.

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 3:2 (27:25, 18:25, 23:25, 25:22, 15:7)
ХЕБЪР: Иван Станев, Брадли Гънтър, Мартин Симеонов, Александър Ляфтов, Венцислав Рагин, Стойко Ненчев - Петър Каракашев-либеро
Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ
НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев, Николай Учиков, Ален Джорджевич, Георги Петров, Стоян Самунев, Николай Къртев - Теодор Салпаров-либеро
Старши треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ.

Снимки: ИВАН ЙОЧЕВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от награждаването на ХЕБЪР - ТУК!!!