Кутроне измъкна Милан в продълженията

Отборът на Милан се класира на четвъртфинал за Купата на Италия след продължения. "Росонерите" победиха с 2:0 Сампдория на "Луиджи Ферарис", като за десета поредна година ще бъдат сред осемте най-добри в турнира. Героят за"росонерите", в първата официална среща за 2019 година, е Патрик Кутроне. Младият нападател влезе резерва след края на редовното време на мястото на Самуел Кастиехо, а в 102-ата минута даде аванс на миланския гранд. Осем минути по-късно с красиво изпълнение матира играчите на Самп, които имаха по-чистите положения в срещата. Късметът и отличното представяне на Пепе Рейна обаче се оказаха решаващи за гостите, които заминават за Джеда с отлично настроение. Както е известно, "червено-черните" се изправят в Саудитска арабия в мач за Суперкупата на Италия срещу Ювентус на 16 януари. В битката за полуфиналите Милан ще спори с победителя от двойката Наполи - Сасуоло, а четвъртфиналният сблъсък ще бъде на "Сан Сиро".

30 Кутроне измъкна Милан срещу Сампдоиря в продълженията

Наставникът на "росонерите" Дженаро Гатузо пусна от първата минута новото попълнение Лукас Пакета, който бе в халфовата линия с Кесие и Бакайоко. Бразилецът беше привлечен от Фламенго, като това бе негов дебют за миланския гранд. Сусо е контузен, а Джанлуиджи Донарума и Давиде Калабрия бяха заменени от Пепе Рейна и Иняцио Абате.

Всичките останали титуляри започнаха в стартовия състав, тъй като Милан има амбицията да продължи максимално напред в турнира, след като в предното издание загуби финала с 0:4 от Ювентус.

Първото полувреме беше равностойно, но първата опасност беше пред вратата на гостите. В 23-ата минута Рейна изби изстрел на Куалярела, след което Капрари изпревари Сапата и падна, протестирайки за дузпа, тъй като бил избутан от колумбиеца. Испанският вратар беше прецизен и в 29-ата минута, когато Рамирес се опита да го преодолее технично. Гонсало Игуаин пропусна да се разпише в 43-ата минута.

През втората част Милан вдига оборотите, а в 69-ата минута Чалханоглу направи невероятен пропуск. Турската десетка на гостите не успя да се разпие от един метър пред голлинията.

В 75-ата минута хубав гол на Игуаин беше правилно отменен поради засада. Последваха две отлични възможности за Дория. Капитанът Фабио Куалярела излезе на стрелкова позиция, но страховитият му изстрел мина на сантиметри от лявата. греда в 78-ата минута, а в 80-ата минута резервата Рикардо Сапонара пропусна. Плеймейкърът излезе сам срещу Рейна под ъгъл и стреля остро, но топката мина покрай дясната греда.

Последва нова отлична намеса на Рейна, който с една ръка изби удар на Екдал от около 23 метра. Гатузо реши да пусне Фабио Борини на мястото на дебютанта Пакета в 85-ата минута, докато Кесие пробва силен удар отдалеч.

Срещата завърши без попадения, като следваха продължения. Кутроне замени Кастийехо. Екдал направи пореден пропуск след лошо избита от Романьоли топка. Феновете на Милан отново изтръпнаха в 97-ата минута, когато Сапонара излезе сам срещу Рейна. При последвалия ъгъл удар стражът спря и Давид Ковначки. Андреа Конти смени Абате и това се оказа решаващо, тъй като крайният защитник центрира отлично към връхлитащия Кутроне, който от въздуха прати топката в мрежата на Сампдория в 102-ата минута. Той пробяга 60 метра, за да посвети попадението на баща си, който беше на трибуните.

Второто продължение започна с уникално спасяване на Рейна, което се оказа и решаващо. Този път ветеранът парира с една ръка Ковначи в 107-ата минута, а при последвалата контраатака Чалханоглу с дълго подаване намери Кутроне. Навършилият преди девет дни 21 години нападател технично от въздуха прехвърли Рафаел за 2:0. Попадението е негово девето за сезона и общо 27-ото от 70 мача с екипа на любимия му Милан. Веднага след второто си попадение голмайсторът отиде под "Курва Суд", за да покаже емблемата на Милан. Чалханоглу пропусна да вкара трети гол от двоен удар на два метра от голлинията, но въпреки това Гатузо и момчетата му започнаха годината с усмивка.

Въпреки това ще трябва коренно различно представяне, за да може тимът да стигне до успехи срещу Юве през седмицата. Интересното е, че след Джеда Милан се завръща в Генуа, за да поднови първенството срещу Дженоа в неделя.

САМПДОРИЯ - МИЛАН 0:2
0:1 Кутроне (102)
0:1 Кутроне (108)

САМПДОРИЯ (4-3-1-2): Рафаел Кабрал, Джакопо Сала, Лоренцо Тонели, Йоаким Андерсен (20-Якуб Янкто), Никола Муру, Денис Прает, Албин Екдал, Карол Линети, Гастон Рамирес (77-Рикардо Сапонара), Фабио Кулярела (95-Давид Ковначки), Джанлука Капрари (89-Грегоар Дефрел)

МИЛАН (4-3-3): Пепе Рейна; Иняцио Абате (99-Андреа Конти), Кристиан Сапата, Алесио Романьоли, Родриго Родригес, Франк Кесие, Тйемуе Бакайоко, Лукас Пакета (85-Фабио Борини), Самуел Кастийехо (91-Патрик Кутроне), Гонсало Игуаин (112-Диего Лаксалт), Хакан Чалханоглу