Нефтохимик прегази Добруджа и е на финал за Купата на България (видео + галерия)

Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) ще защитава трофея си в турнира за Купата на България, след като се наложи категорично над Добруджа 07 с 3:0 (25:21, 25:21, 25:17) в първия полуфинал, изигран в зала "Васил Левски" в Пазарджик.

Така утре на финала шампионите ще играят срещу победителя от двойката Хебър - Левски. Двубоят между тях е от 18:30 часа.
Волейболистите на Добруджа (Добрич) успяха да поведат в началото на полуфинал №1 за Купата на България срещу шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) с 4:2 след мощна атака на Велизар Чернокожев. Бургазлии съумяха да обърнат развоя и да поведат със 7:5. Добра серия от начален удар на Галин Николов даде възможност на Добруджа за нов мини обрат до 9:7, след като Ален Джорджевич докосна мрежата.
97 Полуфинал №1: Нефтохимик - Добруджа 3:0

Николай Къртев изравни при 12:12. Атака на Георги Петров и ас на Николай Учиков даде преднина на Нефтохимик от 15:13. Георги Братоев пусна великолепно за 16:14. Бургазлии запазиха преднината при 19:17. Нефтохимик стигна до геймбол при 24:20 след тежък сервис на Николай Учиков и пусната топка на Георги Братоев. Николай Учиков донесе успеха на шампионите в първата част с 25:21 с атака по правата от зона 2.

В края на първата част имаше съмнение за контузия на разпределителя на Добруджа Александър Мжиелски, но той успя да се възстанови и започна в състава на Пламен Христов в началото на втората част.

Втората част започна много по-равностойно. Нефтохимик поведе с 4:3, но малко по-късно напред бе Добруджа с 8:7 и 9:8. Шампионите изравниха при 10:10. Николай Учиков даде аванс от 2 точки при 12:10 за бургазлии. Ас на Денис Чавдаров възстанови равенството при 17:17.Възпитаниците на Найден Найденов дръпнаха с 3 точки при 21:18. Нефтохимик стигна до геймбол при 24:21, след като Велизар Чернокожев атакува в аут. Шампионите затвориха втората част с 25:21, след като Георги Братоев атакува при втори опит при едно много дълго и интересно разиграване..

Третият гейм премина под доминацията на шампионския тим. За разлика от предишните две части, тук нямаше напрегнати ситуации.  За това спомогна и напускането на играта на Игор Анотюк, който се наложи да бъде заменен от играещия като централен блокировач Светослав Арнаудов. Двата тима осъществиха промени в съставите си в самия край на частта. Александър Мжелский напусна играта, като бе заменен от Виктор Костадинов. Мартин Иванов замени Ален Джорджевич.

Нефтохимик поведе със 7:5 след ас на Георги Братоев. В следващото разиграване последва феноменално изпълнение - Георги Братоев вдигна над глава без да гледа и Николай Къртев заби “бомба” в полето на Добруджа за 8:5. Атака на Илия Петков направи резултата 11:8. Николай Къртев даде аванс на съотборниците си от 18:15. Нефтохимик стигна до мачбол още при 24:16. Победната точка в мача заби Георги Петров за 25:17 в третата част.