Испания

Барса се размина с голям резил за Купата на Испания (видео)

11 януари 2019 | 00:25 - Обновена

Леванте победи Барселона с 2:1 в първия мач между двата тима от 1/8-финала за Купата на Испания. Макар да допуснаха първата си загуба от 8 мача насам, каталунците извадиха голям късмет, че си тръгнаха от Валенсия с минимално поражение и с гол на чужд терен. Домакините бяха по-добрият отбор в мача и заслужаваха да спечелят доста по-убедително. Те поведоха с два гола чрез Ерик Кабако в 4-ата и Борха Майорал в 18-ата минута, като пропуснаха още няколко прекрасни възможности, а вратарят Яспер Силесен бе един от големите герои за гостите с чудесните си спасявания. Барса пък до голяма степен разочарова с представянето си с доста мудни действия в предни позиции и твърде малко добри положения за гол. Все пак късметът се усмихна на гостите, които се добраха до ценното попадение в 85-ата минута, когато Филипе Коутиньо реализира дузпа, отсъдена за нарушение срещу Денис Суарес.

Домакините излязоха с Борха Майорал и Емануел Боатенг в атака, а в средата на терена действаха Санджин Пърчич, Рубен Рочина и Хосе Кампаня.

Ернесто Валверде бе направил някои промени в стартовия си състав, където липсвахат част от звездите на тима. Той заложи на триото Филипе Коутиньо, Усман Дембеле и Малком в атака, а Серхио Бускетс, Артуро Видал и Карлес Алена бяха тримата в средата на терена.

Леванте поведе още с първата си възможност в мача. В 4-ата минута при едно центирране от корнер кабако бе изпуснат от защитата и с глава порази вратата за 1:0.

Само две минути по-късно Боатенг изскочи на добра позиция в наказателното поле, но ударът му бе спасен от Яспер Силесен.

В 12-ата минута домакините организираха нова хубава атака, Боатенг получи пас успоредно на голлинията и засече топката отблизо, но Силесен някак успя да спаси.

В 18-ата минута Леванте удвои преднината си. Боатенг с чудесен пас намери Борха Майроал на скорост, той напредна и успя да промуши топката във вратата за 2:0.

Едва тогава Барса се пробуди и организира две много хубави атаки. Първо в 19-ата минута Дембеле се освободи в наказателното поле, но ударът му бе спасен от вратаря. Минута след това още по-добър шанс се отвори пред Малком, който изскочи зад защитата, но останал очи в очи с Айтор Фернандес не успя да го преодолее.

В 23-ата минута стражът на домакините направи още едно чудесно спасяване след далечен изстрел на Карлес Аленя.

В 35-ата минута гостите имаха ново добро положение. Нелсон Семедо нахлу в наказателното поле и отново вратарят Фернандес имаше блестяща намеса, за да спре защитника.

В 44-ата минута обаче събитията се преместиха пред другата врата. При центриране от фаул топката бе свалена за Борха Майорал, който отправи страхотен шут отблизо, който обаче не намери очертанията на вратата.

Втората част отново започна с шанс за Леванте. Рубен Рочина отправи изстрел по земя извън наказателното поле, но не успя да затрудни особено Силесен.

В 54-ата минута домакините организираха хубава контраатака, Майорал изскочи зад защитата, но не успя да преодолее Силесен. Само минута след това Симон отправи бомбен шут от границата на пеналта, но отново холандският вратар спаси.

В 64-ата минута дойде поредният страхотен пропуск на валенсианци. Хосе Моралес бе изведен сам срещу Силесен, но отблизо не успя да отбележи и прати кълбото над напречната греда.

В 81-ата минута Барса организира една от малкото си добри атаки през втората част. Дембеле финтира защитник на границата на пеналта и отправи диагонален изстрел, който обаче бе в ръцете на вратаря. Французинът имаше още един шанс две минути по-късно, когато стреля с глава, но отново не затрудни Фернандес.

В 84-ата минута Денис Суарес навърза няколко защитници и нахлу в пеналта, където бе препънат от Коке за дузпа. Филипе Коутиньо изпълни наказателния удар и бе точен за 2:1.

В 88-ата минута Дембеле отново пробва диагонален шут по посока на вратата, но и този път Фернандес бе на мястото си и уверено улови.

В крайна сметка Леванте записа заслужена победа, но голът на чужд терен дава отлични шансове на Барса да потърси обрат в реванша, който ще се изиграе на 17 януари на "Камп Ноу".