Епизод III: Балкан не изпусна питомното и разби Левски Лукойл (галерия)

Балкан (Ботевград) спечели третия епизод от серията мачове с Левски Лукойл, като този път финалистите от миналия сезон в НБЛ премериха сили в турнира за Купата на ФИБА Европа. Сребърните медалисти от родното първенство надиграха шампионите убедително с 81:57 (24:19, 15:14, 17:17, 25:7) и така се поздравиха с втория си успех във втората групова фаза на европейския клубен турнир и спечелиха за втори път в последните си три двубоя с този съперник.

Балкан вече има 2 победи и 1 загуба в група J, докато Левски Лукойл е с 3 загуби в 3 изиграни мача. Освен доста солиден брой фенове на домакините, на трибуните присъстваше и агитка на гостуващия тим, като с оглед на случилото се на последния двубой в София имаше засилени мерки за сигурност. В идния месец ще се изиграят още две издания на дербито, като едно от тях ще е реванш от четвъртфиналите за Купата на България, а другото - втори мач от евротурнирите.

65 Балкан - Левски Лукойл 81:57

Началото и на днешния двубой бе доста сходно с тези на предходните два, изиграни в зала “Универсиада”. Балкан започна изключително уверено и бързо се сдоби с двуцифрена преднина, която достигна цели 14 точки още в първата четвърт - 17:3. Домакините задържаха лидерството до края на първата четвърт, когато водеха с 24:19, след като гостите заиграха по-добре и съкратиха немалка част от изоставането си.

“Сините” стопиха дистанцията само до точка рано през втория период при 24:23. Ботевградчани се съвзеха и отново се откъснаха напред, а макар до почивката да не поведоха нито веднъж с 10 или повече точки, останаха начело и след едно полувреме, като тази част отново бе на тяхната сметка и след 20 минути баскетбол играчите на Небойша Видич имаха шест точки повече от съперника - 39:33.

Силни минути за Балкан дадоха начало на второто полувреме и “зелените” бързо си върнаха двуцифрената преднина при 50:39 в средата на третата четвъртина. Веднага след това обаче ролите се размениха и Левски Лукойл от своя страна показа друго лице, за да изравни след серия от 11 безответни точки - 50:50. Частта завърши с шест поредни точки за домакините и 56:50 преди финалните 10 минути в “Арена Ботевград”.

Балканци повториха упражнението от първата четвърт, която започнаха изключително добре и този път се откъснаха на 17 точки от гостите - 69:52 след серия от 13-2 в първите три минути на четвъртата част. Взетото прекъсване от страна на щаба на Левски Лукойл не даде ефект, а две поредни тройки на домакините ги изстреляха на 23 точки пред “сините” при 75:52 пет минути преди сирената, която прозвуча при 81:57.

Като най-добър реализатор за победителите завърши Брендън Браун с 21 точки, които комбинира със 7 борби и 5 асистенции. Александър Гаврилович вкара 15, а Венцислав Петков и Микаел Хопкинс добавиха 14. Димитър Димитров се завърна в игра за Балкан и се отличи със 7 точки за близо 18 минути на паркета.

Патрик Рембърт единствен постигна двуцифрени точкови показатели за Левски Лукойл и приключи с 19 точки. Христо Захариев и Никола Маравич останаха с по 9 точки всеки.