Емери дебютира успешно в любимия турнир на Венгер, 19-годишен кадър на Арсенал обра овациите (видео)

Арсенал продължава напред в четвъртия кръг за Купата на Англия, след като победи с 3:0 Блекпул на "Блуумфилд Роуд". Големият герой в този двубой бе 19-годишният кадър на школата на "артилеристите" Джоузеф Уилок (11', 37'), който отбеляза две от попаденията за гостите. Третото бе дело на Алекс Иуоби (82').

Унай Емери, за когото това беше дебют във ФА Къп, бе направил шест промени в сравнение с дербито с Фулъм. Петер Чех, Стефан Лихтщайнер, Мохамед Елнени, Аарън Рамзи, Джо Уилок и Еди Нкетиа стартираха като титуляри за "топчиите". Александре Лаказет бе оставен на скамейката за началото, докато Пиер-Емерик Обамеянг и Месут Йозил не бяха в групата за днес. В последния момент Лоран Косиелни, който трябваше да започне, бе заменен от Карл Дженкинсън, тъй като получи контузия по време на загрявката.

Майкъл Нотингам замени Бен Хенеган в състава на Блекпул.

Още  в първите минути Нкетиа пропусна две страхотни възможности, които получи след добри подавания на Мейтланд-Найлс. Петер Чех пък спаси удар отблизо на Гнандуле.

В 11-ата минута Рамзи изпълни много добре пряк свободен удар, топката рикошира в далечната греда и се върна до Уилок, който довкара отблизо.
В 36-ата минута гостите организираха много добра атака. Иуоби овладя дълго подаване, след което пусна отдясно към Дженкинсън, който веднага центрира. Нкетиа леко отклони топката към далечната греда, където отново бе Джо Уилок - 0:2 и втори гол за 19-годишния футболист.
Повторенията показаха, че при овладяването на топката Иуоби си помогна са ръка, но това остана незабелязано от съдийската бригада.
В добавеното време на първата част Нкетиа пропусна нова чудесна възможност, след като се оказа очи в очи с Хауърд, но стражът на Блекпул спаси.

В 57-ата минута Нотингам пропусна най-чистата възможност за Блекпул, след като получи в наказателното поле и от няколко метра прати топката високо над вратата.
Домакините взеха инициативата и в следващите минути създадоха още две разбърквания в наказателното поле на Чех, но така и не се намери кой да нанесе решаващия удар.
В 80-ата минута Уилок прати топката за трети път във вратата на Блекпул, но попадението правилно бе отменено заради засада на Коласинак преди това. Две минути след това Арсенал все пак стигна до трети гол. Лаказет изведе Рамзи отляво, ударът на уелсеца бе избит от Мафумби, но Иуоби направи добавка на далечната греда. Тук нападателят бе в положение на засада, но тя остана немаркирана.