Англия

Шампионът не се предава! Ман Сити нанесе първа загуба на Ливърпул и гонитбата продължава (видео + галерия)

03 януари 2019 | 23:54 - Обновена

Водачът в класирането на Премиър лийг Ливърпул допусна първа загуба през сезона. Това се случи в 21-ия кръг при гостуването на настоящия шампион Манчестър Сити, който скъси на 4 точки изоставането си от мърсисайдци след драматичен успех с 2:1 и направи битката за титлата още по-свирепа.

Серхио Агуеро и Льорой Сане отбелязаха головете за "гражданите", а Роберто Фирмино беше точен за Ливърпул. Преди почивката, при 0:0, Садио Мане уцели гредата.

Мачът оправда огромните очаквания с непримиримата битка от първата до последната секунда, постоянната интрига и няколко брилянтни изпълнения. Първото полувреме беше подчинено изцяло на тактическото надиграване, а през втората част двата отбора демонстрираха какво могат в атака.

Ливърпул дори завърши мача с по-голямо притежание на топката, което много рядко се случва срещу отбори, водени от Гуардиола, но победата бе за Манчестър Сити.

Серхио Агуеро водеше нападението на домакините. Льорой Сане и бившият футболист на Ливърпул Рахийм Стърлинг атакуваха по фланговете, а триото в средата на терена оформиха Давид Силва, Фернандиньо и Бернардо Силва.

От титулярите при победата с 3:1 над Саутхамптън на "Сейнт Мери" ги нямаше Олександър Зинченко и Риад Марез, а вместо тях от първата минута започнаха Сане и Джон Стоунс. Възстановеният Кевин де Бройне бе на пейката.

Две бяха и рокадите в единайсеторката на Ливърпул от разгромния успех срещу Арсенал с 5:1. В халфовата линия Джордан Хендерсън беше предпочетен пред Фабиньо, а Джеймс Милнър измести от състава Джердан Шакири. В предни позиции бяха неизмените Роберто Фирмино, Садио Мане и Мохамед Салах.

Испанският защитник Алберто Морено изненадващо попадна в групата за двубоя, а Дивок Ориги не бе дори сред резервите.

"Гражданите" бяха опрени до стената, след като регистрираха три загуби през декември и изостанаха на 7 точки от непобедения до момента Ливърпул. Успехът срещу Саутхамптън преди няколко дни върна усмивките в лагера на Сити, но всички в отбора бяха наясно, че ако не спечелят днес, задачата им да настигнат мърсисайдци ще стане изключително сложна.

Солидната преднина даваше спокойствие на Ливърпул, защото "червените" са в невероятна форма и през последния месец записаха серия от 8 победи във всички турнири. Стражът Алисон бе допуснал само 8 гола - два пъти по-малко от попаденията във вратата на Сити до момента. "Гражданите" определено изпитват проблеми в дефанзивен план и нямаха нито една суха мрежа в последните си 10 мача.

Мърсисайдци обаче със сигурност помнеха последното си шампионатно гостуване на "Етихад Стейдиъм", когато бяха разгромени с 0:5. След това обаче последваха три победи срещу звездния състав на Гуардиола (една в Премиър лийг и две в Шампионската лига). По-рано през сезона двата тима направиха нулево равенство на "Анфийлд". Онзи мач се запомни с прекалено дефанзивния подход на съперниците и пропуснатата от Риад Марез дузпа.

В дните преди днешния двубой Гуардиола и Клоп се засипаха с комплименти и всеки от тях определи противника за най-силния отбор в света. Съперничеството между двамата започна още в Германия, докато бяха начело на Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд), а Клоп има положителен баланс в преките сблъсъци със 7 победи, 5 равенства и 3 загуби.

Статистиката между Ман Сити и Ливърпул също съдържа интересни факти: "гражданите" са спечелили само два от последните 11 мача срещу мърсисайдци, но пък Ливърпул има едва един успех от най-скорошните си 10 гостувания на "Етихад" в Премиър лийг.

Както можеше да се очаква, Сити приложи висока преса в началните минути, но Ливърпул отговори подобаващо и не показа никакво притеснение от агресивната игра на домакините. При един по-сериозен сблъсък левият бек на "червените" Андрю Робъртсън получи удар в главата и за кратко бе извън терена, но бързо се върна.

В 12-ата минута дълъг диагонален пас намери Стърлинг, но той не сполучи с опита си да влезе на скорост в наказателното поле. Тимът на Гуардиола определено се стремеше да насочи атаките си по двата фланга, но Клоп беше взел мерки и играчите му се подсигуряваха много добре в тези зони.

В първия четвърт час нямаше нито един удар, но още първият такъв можеше да се окаже голов. Ливърпул организира прекрасна контраатака, а двойното подаване между Салах и Фирмино елиминира защитата на Сити. Последва пас към Мане, който пусна топката покрай Едерсон, но тя срещна гредата. В опита си да изчисти вратарят уцели Джон Стоунс, който едва не си вкара автогол, но със сетни сили изби топката от самата голлиния.

Това положение ясно илюстрира, че и най-малката грешка на домакините може да бъде наказана за секунда. В средата на полувремето Сити по-трайно се настани в противниковата половина и да търси свободни пространства, но такива нямаше.

Футболистите на Гуардиола разиграваха търпеливо и в 28-ата минута стигнаха до чисто положение. Стърлинг напредна отдясно и върна топката към Давид Силва, но той не я уцели добре и пропусна великолепна възможност да открие резултата.

В 30-ата минута лош пас на Стоунс затрудни Венсан Компани, който беше изпреварен от Салах и го фаулира. Реферът Антъни Тейлър веднага показа жълт картон на белгиеца. Преди това официално предупреждение получи и Деян Ловрен за нарушение в центъра.

Въпреки динамиката в средата на терена, предпазливостта взе връх до почивката. "Гражданите" обаче дочакаха своя момент и поведоха с първия си точен удар. Това стана в 41-ата минута, когато Бернардо Силва подаде на Агуеро от аутлинията, аржентинецът използва пасивността на Ловрен и с бомбен шут под гредата не остави на Алисон никакво време за реакция - 1:0.

Агуеро се разписа в седми пореден домакински мач срещу Ливърпул, a попадението беше под №250 за нападателя в официални двубои в цялата му кариера.

В началото на втората част Сити наложи надмощие, а съдията сякаш ощети шампионите, като си замълча в ситуация, в която Робъртсън повали Стърлинг в наказателното поле. Левият бек на Ливърпул не игра с топката, но Антъни Тейлър прецени, че не е извършил нарушение.

В 56-ата минута лошо изчистена топка попадна на пътя на Трент Александър-Арнолд, но бранителят на гостите стреля много неточно. Веднага след това Клоп извърши първата си смяна, като пусна Фабиньо на мястото на Милнър.

Промяната в цялостната тактика на Ливърпул бързо даде резултат. В 63-ата минута грешка на Едерсон не беше наказана, но секунди по-късно "червените" стигнаха до изравнителен гол. Александър Арнолд центрира на далечната греда към Робъртсън, който много майсторски върна топката успоредно на голлинията и там връхлитащият Фирмино с глава я заби в мрежата - 1:1.

Сега беше ред на Гуардиола да промени нещо и той заложи на Илкай Гюндоган, който се появи на мястото на Давид Силва.

В 72-ата минута публиката на "Етихад" изригна след красив гол на Сане, който в края на сезона може да се окаже с огромна стойност. Стърлинг изчака най-точния момент, за да подаде на спринтиращия Сане, а завършващият удар на германеца бе от най-висока класа. Топката се отби от гредата и влезе във вратата за радост на Гуардиола и всички фенове на "гражданите".

Отговорът на Клоп не закъсня: Джердан Шакири замени Садио Мане, а мърсисайдци се изнесоха в по-предни позиции в търсене на ново изравняване. В 80-ата минута Сане се откъсна и подаде на свободния Стърлинг, но той беше неутрализиран от Робъртсън.

Ливърпул можеше да постигне целта си след едно грандиозно разбъркване, но с дружни усилия защитниците на Ман Сити изчистиха. Това сложи началото на светкавична контра, при която Агуеро изскочи сам срещу Алисон и се опита да го заобиколи, но бразилският национал демонстрира завидно спокойствие и съумя да затвори голмайстора на домакините и да избие в корнер.

В тези минути всяка атака вещаеше гол. Салах най-после успя да излезе на стрелкова позиция и опита да намери далечния ъгъл, но Едерсон внимаваше. Малко след това отново се стигна до напрежение в наказателното поле на Сити, но домакините оцеляха.

В самия край на редовното време отборът на Гуардиола като по чудо не вкара трети гол. Първо Бернардо Силва стреля в близкия ъгъл, но Алисон спаси, а след това Стърлинг направи по-трудното и не уцели вратата.

Реферът даде добавено време от 5 минути и в тях Ливърпул хъврли всичко в атака. Играчите на Ман Сити изглеждаха изтощени, но не се огънаха и в крайна сметка се поздарвиха с изключително ценна победа.

В следващия кръг тимът на Гуардиола ще е домакин на Уулвърхамптън, а Ливърпул ще гостува на Брайтън. Преди това и на двата тима предстоят мачаове за ФА Къп.

Николас Отамендивлиза Николас Отаменди
Аймерик Лапортизлиза Аймерик Лапорт  86' Жоржиньо Вайналдум  Жоржиньо Вайналдумизлиза
Кайл Уокървлиза Кайл Уокър  Даниел Стъридж  Даниел Стъриджвлиза
77' Садио Мане  Садио Манеизлиза
Джердан Шакири  Джердан Шакиривлиза
Льорой Санегол Льорой Сане  72'
Давид Силваизлиза Давид Силва  65'
Илкай Гюндоганвлиза Илкай Гюндоган
64' Роберто Фирмино  Роберто Фирминогол
57' Джеймс Милнър  Джеймс Милнъризлиза
Фабиньо  Фабиньовлиза
Аймерик Лапортжълт картон Аймерик Лапорт  45'
Серхио Агуерогол Серхио Агуеро  40'
38' Жоржиньо Вайналдум  Жоржиньо Вайналдумжълт картон
Венсан Компанижълт картон Венсан Компани  31'
20' Деян Ловрен  Деян Ловренжълт картон