Пришерпа и Закалнитски са най-добрите атлети в Украйна за 2018 година

Европейските шампиони Наталия Пришерпа и Мариан Закалнитски бяха избрани за най-добри атлети в Украйна за 2018 година в анкетата на местната атлетическа федерация. Пришерпа успя да защити континенталната си титла на 800 метра в Берлин през август, а Закалнитски спечели първия медал за страната си на шампионата, след като триумфира на 50 км спортно ходене с резултат от 3:46:32 часа.

Европейските шампиони за юноши и девойки под 18 години Ярослава Махучик и Михайло Кохан бяха избрани за №1 в Украйна сред подрастващите атлети.

Махучик скочи 1.94 метра за златния медал в скока на височина на Европейското за девойки под 18 години, а след това си осигури и младежката олимпийска титла в Буенос Айрес с резултат от 1.95 метра. В последното си състезание в тази възрастова група Махучик преодоля 1.96 метра в Минск миналия месец и изравни най-добрия резултат в света за всички времена за девойки под 18 години. Треньорката на младата украинка Тетяна Степанова беше избрана за №1 сред наставниците.

Кохан също имаше блестяща 2018 година. Съперникът на най-добрия българин в мятането на чук при подрастващите Валентин Андреев спечели европейската титла за юноши под 18 години със световен рекорд от 87.82 метра, а след това извоюва златото и на Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес. И на двете състезания сребърните отличия спечели Андреев. Кохан прибави в колекцията си с отличия и сребърен медал от Световното първенство за юноши под 20 години в Тампере.