Ман Сити се съвзе от тежките удари точно преди схватката с Ливърпул (видео+галерия)

Шампионът на Англия Манчестър Сити се върна към победите след успех с 3:1 при гостуването си на Саутхамптън в мач от 20-ия кръг на Премиър лийг. Тимът на Джосеп Гуардиола се отърси от двете поредни загуби и общо три поражения в последните (преди този) четири мача. Днес Давид Силва (10), Джеймс Уорд-Праус (45-автогол) и Серхио Агуеро (45+3) донесоха трите точки на “гражданите”. Точен за южняците беше Пиер-Емил Хьойберг (37), който беше изгонен в 85-ата минута. Така Сити се изкачи на втора позиция в таблицата и ще посрещне новата година с изоставане от седем точки от Ливърпул. На 3 януари на “Етихад Стейдиъм” пристигат именно мърсисайдци.
Фернандиньо се завърна в състава на "гражданите" в гръбнака на халфовата линия. Джосеп Гуардиола подреди офанзивна тройка с Рахийм Стърлинг, Серхио Агуеро и Риад Марез. Мохамед Елиунуси и Чарли Остин поведоха нападението на "светците".
В петата минута Данило пресече топката и потърси подаване в наказателното поле, където Стърлинг се пребори за топката благодарение на бързината си. Той подаде назад към Давид Силва, който стреля от осем метра, но стражът на "светците" парира. В деветата Елиунуси изведе брилянтно Остин, който изскочи зад гърба на защитата и се озова сам срещу вратаря Едерсон. Остин обаче не се справи с овладяването на топката, не балансира добре тялото си и стражът улови.
В десетата минута Бернардо Силва проби отдясно и извади топката на точката на дузпата, където непокритият Давид Силва насочи в непокрития десен ъгъл - 0:1. В 19-ата гостите разиграха впечатляващо в своето наказателно поле, измъкнаха се от високата преса и организираха мълниеносна контра. Марез получи на десния фланг и напредна на скорост, стигна до дъгата на наказателното поле, имаше опции за подаване, но предпочете фалцов удар към дясната сглобка. Топката премина много близо и излезе в аут.
В 21-ата Данило и Серхио Агуеро направиха двойно подаване в наказателното поле, атаката се изостри, но удар не последва. В 25-ата "гражданите" пропуснаха ново положение. Стърлинг нахлу отдясно на наказателното поле и подаде успоредно на голлинията към Кун Агуеро. Аржентинецът стреля мигновено, но нацели тялото на вратата. При създалата се суматоха след това защитата на Саутхамптън съумя да изчисти.
В 33-ата домакините изпуснаха страхотна възможност след изпълнение на корнер. Вратарят Едерсон направи великолепно спасяване след насочване на Чарли Остин. Четири минути по-късно южняците успяха да изравнят, благодарение на своята висока преса. Олександър Зинченко се замота с топка в краката, Пиер-Емил Хоьйберг отне топката, напредна и шутира мощно от 16 метра, поставяйки топката под гредата - 1:1. Капитанът Венсан Компани не се ориентира добре и не спря напористия Хьойберг.
В 43-ата Джеймс Уорд-Праус падна в наказателното поле след избутване от Зинченко. Съдията прецени, че това не е достатъчно за дузпа. Малко повече от минута по-късно гостите взеха голов аванс. Стърлинг проби отляво и центрира, топката се отби от Уорд-Праус и залъга вратаря, който не успя да се справи и кълбото премина голлинията - 1:3.
В добавеното време Сити нанесе нов удар. Грешникът при гола на Саутхамптън Зинченко центрира, Агуеро надскочи своя пазар и реализира с глава, като вратарят можеше да се справи и по-добре - 1:3. Като цяло ключова се оказа ситуацията в 43-ата минута, когато реферът сметна, че избутването на Зинченко не е достатъчно за дузпа.
Манчестърци продължиха да атакуват и след почивката. В 53-ата минута Стърлинг проби отляво и извади за Агуеро, който беше изпреварен около точката на дузпата. Стотина секунди по-късно английският национал получи под ъгъл в наказателното поле и шутира в към близката греда, където вратарят успя да спаси с глава. В 59-ата Агуеро се измъкна на ръба на засадата, завъртя се и прати топката там, където дясната и напречната греди се събират.
В 63-ата Стърлинг получи пространство, нахлу отляво и подаде към Агуеро, който трябваше да направи шпагат, за да засече топката. Кълбото не стигна до вратата, а излезе в корнер. Две минути по-късно Стърлинг падна в наказателното поле, пледирайки за дузпа. Съдията подмина положението. В 80-ата Габриел Жезус изведе Марез сам срещу вратаря и алжирецът стреля в тялото на вратаря.
В 85-ата Хьойберг влезе много грубо с двата крака, сваляйки Фернандиньо на земята. Реферът справедливо извади директен червен картон, а Фернандиньо беше сменен по-скоро превантивно.
На 3 януари е големият сблъсък между Манчестър Сити и Ливърпул, който се очаква с огромен интерес.