"Синя" радост в Глазгоу! Рейнджърс удари Селтик и го настигна в класирането

Глазгоу Рейнджърс постигна знаменита победа над Селтик. След пауза от 6 години "сините" отново спечелиха голямото шотландско дерби и се изравниха на върха в класирането с "детелините". Успеха с 1:0 донесе Райън Джак в 31-ата минута, а домакините заслужаваха да се насладят и на по-убедителен триумф, защото тотално надиграха историческия си противник.

В двубоя между учителя Брендън Роджърс и ученика Стивън Джерард легендата на Ливърпул постигна победа, която ще се помни дълго. Тя е първа за Джърс в шампионатен двубой срещу Селтик от 2012 година и запази шансовете на тима в битката за титлата.

Селтик влезе в дербито след 4 поредни победи над вечния си съперник при голова разлика 13:2. Допълнително самочувствие на "детелините" даваше серията от 5 успеха на "Айброкс".

Рейнджърс нямаше успех в "Старата фирма" от победата с 3:2 след дузпи за ФА Къп през 2016 година.
Мениджърът на Селтик Брендън Роджърс заложи на върха на атаката на Майкъл Джонстън, а по крилата нападаха Скот Синклер и Джеймс Горест.

Стивън Джерард търсеше първа победа над своя бивш наставник в Ливърпул. Той се спря в предни позиции на Райън Кент, Алфредо Морелос и Даниел Кандеяс.
50 000 по трибуните на "Айброкс" видяха класически сблъсък, с много остри единоборства и постоянни атаки към двете врати. Голмайсторът на домакините Морелос можеше да бъде изгонен още в 3-ата минута, когато изрита без топка капитана на Селтик Скот Браун, но съдията Джон Бийтън не видя ситуацията и на колумбиеца му се размина.

Гостите доминираха в началото, но след четвърт час игра Рейнджърс набързо създаде три чисти голови положения. Морелос засече центриране от левия фланг, но Крейг Гордън спаси. Стражът на "зелено-белите" показа добър рефлекс и след удар с глава на Кандеяс, а секунди по-късно Морелос уцели напречната греда след центриране от корнер.
Рейнджърс определено беше по-добрият отбор до почивката и закономерно поведе в 31-ата минута. Лявото крило Кент с лекота преодоля Микаел Лустиг и центрира към Джак, който с помощта на лек рикошет в крака на Браун опъна мрежата. Голът беше първи за халфа в Премиършип през този сезон.

И в минутите след гола "сините" не спряха да атакуват, а малко не стигна на Кент да вкара за 2:0 след фалцов изстрел в края на полувремето. Проблемите за Селтик пък се увеличиха с контузията на централния защитник Филип Бенкович, който бе заменен от Кристофър Айер.
На почивката Роджърс смени неубедителния Лустиг с Антъни Ралстън, а домакините като по чудо не вкараха втори гол още при първата си атака. Райън Кент излезе сам срещу Гордън, който отново спаси, а след това бранител на Селтик изчисти от голлинията добавката на Скот Арфийлд.

В 55-ата минута Райън Джак стреля технично по земята, но за пореден път Гордън се намеси впечатляващо. В играта на Селтик нищо не се получаваше, а Брендън Роджърс изглеждаше отчаян край тъчлинията.
В 67-ата минута "детелините" най-после направиха смислена комбинация и Калъм МакГрегър промуши топката под плонжа на съфамилника си Алън Макгрегър, но страничният рефер вече беше вдигнал флага за засада. Малко по-късно Крейг Гордън за отново се прояви и запази интригата.

В края двубоя шампионите все пак успяха да притиснат съперника. Единствената им реална възможност да изравнително попадение дойде в 85-ата минута, когато след кратко разбъркване Оливие Нтчам отправи удар към вратата, но на пътя на топката се хвърли защитник в синьо, който изби.
Неконтролируемият Морелос можеше да провали усилията на съотборниците си, като в още две ситуации посегна без топка срещу противникови играчи, но реферът така и не го изгони.

В шотландското първенство предстои едномесечна пауза. В следващия кръг Рейнджърс ще има тежко гостуване на Килмарнък, който по-късно днес приема Сейнт Мирън и при победа може да се доближи само на точка от двата гранда.

РЕЙНДЖЪРС - СЕЛТИК 1:0 (1:0)