Антоанета Стефанова завърши 27-ма на Световното

Гросмайстор Антоанета Стефанова събра 7 точки и завърши на 27-мо място на световно първенство по ускорен шахмат в Санкт Петербург. Българката се движеше много добре след първите два дни на надпреварата, но в третия взе само 1,5 точки от възможни 4, което я лиши от възможност за по-предно класиране. Шампион при дамите с впечатляващия резултат от 10 точки при 12 възможни стана китайката Цзю Вънцзю, която по-рано тази година завоюва световната титла и в класическия шахмат.

Сребърният медал остана за представителката на Иран Сарасадат Хадемалшариех с 9 точки, а със същия актив, но по-слаби допълнителни показатели трета остана рускинята Александра Горячкина.

При мъжете шампион стана руснакът Даниил Дубов, който спечели златния медал с 11 от възможни 15 точки. Втори остана азерът Шахрияр Мамедяров с 10,5 точки, а трети със същия актив е американецът Хикару Накамура. Световният шампион в класическия шах Магнус Карлсен, който допусна три загуби в първите си осем партии, подобри представянето си, но в крайна сметка стигна едва до петото място, също с 10,5 точки. Гросмайстор Иван Чепаринов, който от лятото представлява Грузия, остана на 27-мо място с 9,5 точки. Участие в шампионата взеха 206 мъже и 124 жени, а в събота световното първенство продължава с турнира по блиц.