Антоанета Стефанова върви 11-а на световното по ускорен шах

Гросмайстор Антоанета Стефанова заема 11-о място в класирането след втория ден на световното първенство по ускорен шахмат в Санкт Петербург (Русия). След първите осем от общо 12 партии българката има 5.5 точки.
Днес Стефанова загуби с белите фигури от Чжуни Тан (Китай), победи с черните Гулрухбегим Тохирджонова (Узбекистан) и завърши реми с Анна Музичук (Украйна) и с Валентина Гунина (Русия). В деветия кръг утре Стефанова ще играе с белите фигури срещу Сарасадат Хадемалшариех от Иран.
Водачка в класирането е световната шампионка по класически шахмат Вънцзюн Цзю (Китай) със 7.0 точки. След нея са Мария Музичук (Украйна) с 6.5 и Анна Музичук (Украйна) с 6.0 точки. Утре предстоят последните четири партии, след което ще стана ясно името на новата световна шампионка по ускорен шахмат.
При мъжете след първите десет кръга води руският гросмайстор Ян Непомнящий със 7.5 точки, но със същия актив в класирането са още шестима шахматисти. Състезаващият се за Грузия българин Иван Чепаринов е 37-и с 6.5 точки. Носителят на световната шахматна корона Магнус Карлсен (Норвегия) заема 17-а позиция със 7.0 точки.
На световното първенство по ускорен шахмат при мъжете ще бъдат изиграни 15 кръга, а при жените - 12. Световният шампион при мъжете ще получи 60 хиляди долара от общия награден фонд 350 хиляди долара, а при жените победителката ще вземе 40 хиляди долара. Световното първенство по блиц-шахмат ще се проведе на 29 и 30 декември отново в Санкт Петербург.