Академик отива в Плевен с добър аванс

Академик (София) направи крачка към класиране за полуфиналите в турнира за Купата на България, надигравайки у дома Спартак (Плевен) с 83:68 (26:19, 15:13, 20:18, 22:18). Така възпитаниците на Георги Давидов ще се отправят към четвъртфиналния реванш в зала “Балканстрой” с комфортен аванс от 15 точки, който съперниците им ще трябва да преодолеят, ако искат да стигнат до последните четири в надпреварата.

Четирима играчи на Академик завършиха с двуцифрени точкови показатели, водени от Лъчезар Димитров, реализирал 19 точки, които комбинира със 7 борби, 7 асистенции и 5 отнети топки. Николай Николов се включи добре от пейката с 15 точки, 7 борби и 4 отнети топки, а Николай Грозев с 12 и Андрей Иванов с 11 допълниха карето топреализатори за победителите.

Домакините спечелиха първата четвърт с 26:19, превъзмогвайки доброто начало на Спартак. Плевенчани започнаха по-добре и водеха с 6:12 в средата на началния период, но след това Академик затвори тази част със серия от 20-7, след което задържа лидерството до самия край. Плевенчани се доближиха на три точки рано през вторите 10 минути, но на полувремето разликата бе 9 точки - 41:32. Почти веднага след подновяването на играта първата двуцифрена разлика бе факт за 44:34, а въпреки опитите на гостите, “студентите” останаха напред за 61:50 преди последната четвъртина, която отново бе на тяхната сметка и те се поздравиха с успеха - 83:68.

Николай Маринов с 21 точки бе най-резултатен за плевенчани, докато Денислав Вутев и Николай Върбанов вкараха съответно 11 и 10 точки. Селекцията на Александър Дяковски направи с 8 грешки повече от противника (19 срещу 11) и стреля слабо от тройката (5/22). Реваншът е на 16 януари.