Орязаха квотите на България за европейските клубни турнири

Европейската волейболна конфедерация (CEV) оряза квотите на България за европейските клубни турнири за следващия сезон 2019/2020 година. Родният волейбол ще има само четирима представители в Европа - два при мъжете и два при жените. Това ще бъдат първенците на страната, които ще се борят за влизане в груповата фаза на Шампионската лига, и по един представител в третия по сила евротурнир "Чалъндж къп".

На практика CEV лишава от възможността български отбори да участват във втория по сила турнир – за Купата на СЕV. Наказателната мярка е във връзка със слабото и неуспешно представяне на родните клубове именно в този турнир в последните години.

Припомняме, че през този сезон волейболистите на Монтана отпаднаха още в първия кръг за Купата на CEV, като загубиха два пъти от чешкия Кладно с по 0:3 гейма. При жените Левски също напусна надпреварата рано, като отстъпиха два пъти на Простейов (Чехия) с 0:3 гейма. За сега честта на България в турнира за Купата на CEV брани единствено тимът на Нефтохимик 2010 (Бургас), който след отпадането си от Шампионската лига достигна до е 1/8-финалите в надпреварата. Там, в първата среща бургазлии надиграха като гости норвежкия Викинг ТИФ (Берген) с 3:1 гейма, като имат всички шансове за домакинска победа и класиране на 1/4-финалите. Реваншът е на 17-и януари (четвъртък) от 18,30 часа в зала "Младост" в Бургас.