Рилски триумфира в трилър с продължение с Балкан

Рилски спортист (Самоков) победи в драматичен мач като домакин вицешампиона Балкан (Ботевград) с 92:86 след продължение (24:17, 23:22, 14:19, 17:20, 14:8) в 11-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже. Редовното време завърши 78:78.

Рилски спортист е на второ място в класирането с 18 точки, една по-малко от лидера Лукойл Академик. Балкан се смъкна на четвърта позиция, след като допусна четвърта загуба от началото на сезона. Дебют за Балкан направи новото попълнение Павлин Иванов, който влезе в игра в края на третия период и вкара един фаул за 2.44 минути на терена.

Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров водеха през целия двубой, но като цяло двата тима си размениха по едно полувреме. Домакините изглеждаха по-мотивирани в началото и до почивката и спечелиха с 8 точки разлика - 47:39. Играчите на Балкан обаче не се предадоха и изравниха 78:78 23.8 секунди преди сирената. До края съдиите не зачетоха кош на Юджийн Харис, а отсъдиха нарушение на Балкан и крачки на Мартин Маринов. 1.9 стотни преди края Балкан имаше атака и Небойша Видич взе таймаут. След него домакините откраднаха топката, но не успяха да реализират и срещата отиде в продължение. Самоковци започнаха допълнителното време с 6:1 и поведоха с 84:79.

Баскетболистите на Балкан нямаха кош от игра две минути, но последваха две ключови тройки на Мирко Мулалич, които на два пъти изравняваха резултата. Последната дойде 1:18 преди края за 86:86. Маринов върна тройката за 89:86. Гаврилович беше фаулиран в ответната атака и пропусна и двата наказателни удара, а тройка на Златин Георгиев попари надеждите на Балкан.

Рилецо поведе с 92:86 17 секунди преди края и спечели мача.

Мартин Маринов беше най-резултатен за победителите с 21 точки, 18 добави Джейлън Дженкинс. С 15 точки и много важни тройки се отличи Златин Георгиев, а 15 вкара Юджийн Харис. Най-резултатен за Балкан с 15 точки беше Брендън Браун, а 14 отбеляза Микейл Хопкинс. Мирко Муллаич се включи с 12 и много важни отигравания в края, а "дабъл-дабъл" - с 10 точки и 13 борби добави Алекс Гаврилович.

Следващият мач на Балкан е гостуване на Левски Лукойл на 27 декември (четвъртък) за Купата на България, а Рилски спортист е домакин на Берое (Стара Загора).

РИЛСКИ СПОРТИСТ - БАЛКАН 92:86 (24:17, 23:22, 14:19, 17:20, 14:8)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Юджийн Харис 15, Йордан Бозов 7, Златин Георгиев 15, Джейлън Дженкинс 18, Димитър Маринчешки 7 (Мартин Маринов 21, Евгени Хаджирусев, Антъни Гуджино 7, Мирослав Васов 0, Малик Диме 2)

БАЛКАН: Венцислав Петков 8, Брандън Браун 15, Крис Минков 10, Микаел Хопкинс 14, Александър Гаврилович 10 (Павел Иванов 8, Здравко Христов, Павлин Иванов 1, Мирко Мулалич 12, Танксли Ефианай 8)