Тежка Коледа за Милан и Гатузо

Италианският гранд Милан изпадна в нокдаун в навечерието на Коледа. "Росонерите" продължиха слабото си представяне от последните седмици, губейки с 0:1 от Фиорентина пред 52 499 тифози на "Сан Сиро". Четвъртото поражение на отбора, воден от Дженаро Гатузо, изхвърли "росонерите" от топ 4, което е основната цел на 18-кратните шампиони на Италия. Един от най-талантливите играчи на "Скуадра адзура" Федерико Киеза се превърна в герой за Виола, тъй като отбеляза единственото попадение в 73-ата минута на мача.

Милан остана с 27 точки от 17 мача на пето място, изоставайки на една от Лацио, като над 290 минути тимът не се е разписвал в Серия "А". След двете поредни равенства 0:0 срещу Торино и Болоня, където грандът беше задължен да дръпне на "орлите" в битката за четвъртата позиция, тази загуба, както и срамното отпадане от групите на Лига Европа след 1:3 от Олимпиакос в Атина, бъдещето на Гатузо не изглежда никак сигурно на пейката на "росонерите". Игуаин пък в осми пореден мач не успя да намери пътя към гола, като заслужено със съотборинците му бяха изпратени с освирквания на "Сан Сиро".

30 Фиорентина тресна Милан на Сан Сиро

Наставникът Дженаро Гатузо бе

направил три промени в състава от равенството 0:0

с Болоня, като смени и схемата, която на "Ренато Д`Ара" беше 4-4-2. Опорните халфове Франк Кесие и Тиемуе Бакайоко изтърпяваха наказание, а Патрик Кутроне бе оставен на пейката. На тяхно място играеха Иняцио Абате, Хосе Маури и Сами Кастийехо.

"Росонерите" имаха много проблеми в халфовата линия, след като титулярите Кесие и Бакайоко бяха аут заради натрупани картони. Както е известно, Лукас Билия и Джакомо Бонавентура са трайно контузени, а Андреа Бертолачи, който трябваше да стартира от първата минута, получи травма на последното занимание. Така десният защитник Давиде Калабрия бе преместен в средата, а Хосе Маури и Хакан Чалханоглу бяха другите халфове на домакините в схемата 4-3-3, като бившият капитан Рикардо Монтоливо отново не получи шанс за изява.

Донарума, който не получи гол в последните два мача в калчото, отново бе на вратата. Абате, Сапата, Романьоли и Родригес действаха в отбрана. Испанско говорещите Сусо, Кастийехо и Игуаин водеха атаката, но за пореден мач разочароваха с изявите си.

Треньорът на Виола Стефано Пиоли също направи три промени от успеха с 3:1 над Емполи.

Едимилсон

,

Жордан Верету

и

Никола Миленкович

смениха Федерико Чекерини, Жерсон и Кристиан Ноергор.

Пред над 52 000 тифози домакините започнаха по-активно. Турският плеймейкър Чалханоглу пробва три поредни удара в първите 18 минути, но не успя да даде аванс на своя тим.

Бомбен изстрел на Родригес в 30-ата минута беше избит от Лафонт, а най-добрата възможност за "червено-черните" през първата част беше в 43-ата минута. Тя отново беше за Чалханоглу, чийто изстрел беше избит от голлинията от Никола Миленкович.

Второто полувреме гостите обаче надигнаха глава. В 51-ата минута Миралес стреля над гредата от 7-8 мера. Сусо отвърна за Милан в 53-ата минута, но Лафонт изби изстрела на крилото, който проби отдясно и завърши с удар. Вратарят на гостуващия тим спаси "виолетовите" в 58-ата минута, когато Игуаин игра с глава, но стражът изби в корнер.

Гатузо пусна едновременно Кутроне и Диего Ласкалт, които смениха Кастийехо и Маури. Няколко минути по-късно обаче Виола шокира "Сан Сиро". Националът на Италия Федерико Киеза финтира Калабрия и с плътен удар от над 22 метра прати топката в долния ляв ъгъл на Донарума. Попадението е негово трето през сезона и общо 12-то в Серия "А" от точно 80 мача. Той не се бе разписвал далеч от "Артемио Франки" от февруари тази година, когато вкара в Болоня.

Голът съвсем шокира играчите на Гатузо, които и без това бяха видимо много изморени и без никаква идея. Игуаин пробва в следващата атака да изравни, но Жерсон парира изстрела му.

Треньорът на Милан изненадващо пусна Андреа Конти, който се завърна в игра за първи път от 16 месеца, тъй като претърпя две поредни операция на коляното. Влизането на десния защитник не промени много нещата на терена.

Малкото опити за гол пред "червено-черните" пък бяха парирани от Лафонт. Френският вратар показа страхотен рефлекс след изстрел с глава на Родригес в 84-ата минута. Последната възможност беше пред Кутроне, който стреля от въздуха в 93-ата минута, но далеч от целта.

Така Виола превзе "Сан Сиро" срещу Милан за първи път от пет години, след като през ноември 2013 година спечели с 2:0. Интересното е, че успехът за тима от Флоренция е първият далеч от своите тифози през тази кампания в Серия "А" от девет мача, прекъсвайки серията си от четири поредни равенствата извън "Франки". Последния мач през миналия сезон през май момчетата на Пиоли бяха разбити в Милано с 1:5 от отбора на Гатузо, но седем месеца по-късно си направиха страхотен подарък за Коледа.

"Росонерите" гостуват на Фрозиноне на 26 декември, а на 29 декември приемат СПАЛ в последното си домакинство за годината. Вторият пореден успех на Фиорентина пък изкачи тима на седмо място с 25 точки. Момчетата на Пиоли приемат Парма и завършват 2018 година с визита на Дженоа.

МИЛАН - ФИОРЕНТИНА 0:1
0:1 Киеза (73)

МИЛАН (4-3-3): Джанлуиджи Донарума; Иняцио Абате, Кристиан Сапата, Алесио Романьоли, Рикардо Родригес; Давиде Калабрия, Хосе Маури, Хакан Чалханоглу; Сусо, Гонсало Игуаин, Саму Кастийехо

ФИОРЕНТИНА (4-3-3): Албан Лафонт; Никола Миленкович, Херман Пецейя, Виктор Уго, Кристиано Бираги; Марко Бенаси, Жордан Верету, Едмилсон, Кевин Миралес,  Джовани Симеонe, Федерико Киеза