Марица без шанс срещу световните шампионки от Вакъфбанк в ШЛ

Отборът на Марица (Пловдив) претърпя загуба от световния и европейски клубен шампион Вакъфбанк (Истанбул) с 0:3 (16:25, 16:25, 21:25). Първият домакински мач на българския шампион от Група А в Шампионската лига за този сезон се проведе пред около 2500 зрители в зала Колодрума в Пловдив.

Това беше вторият мач между Марица и Вакъфбанк от началото на този сезон. Българският тим гостува в Истанбул по покана на световните шампионки на 29 октомври за приятелска среща, в която домакините спечелиха и петте изиграни гейма. В другия мач от групата германският Алианц МТФ (Щутгарт) победи у дома френския Безие с 3:0 (25:16, 25:16, 25:20). Вакъфбанк е лидер в класирането в Група А с пълен актив от шест точки, втори е Алианц МТФ с три точки, трети със същия актив е Безие, а Марица е на четвърта позиция без спечелена точка.

Марица започна в състав Катлийн Вайс, Нася Димитрова, Дженифър Крос, Мирослава Паскова, Александра Холстън, Жана Тодорова, Таня Петкова. Световните и европейски клубни шампионки стартираха с три от най-големите си звезди Милена Рашич  – единственият състезател във волейбола в момента, който е едновременно и световен шампион, и световен клубен шампион, олимпийската шампионка китайката Тън Жу и американката Келси Робинсън.

Световният клубен шампион стартира мача с разлика и първият гейм беше затворен от Вакъфбанк след успешна атака на Ебрар Каракурт за 25:16. Марица поведе във втория гейм с 5:3, туркините обърнаха резултата в своя полза, но шампионките на България не позволиха момичетата на Джовани Гуидети да се откъснат с повече от три точки. Иван Петков поиска прекъсване при 14:19, това беше и първият път, когато най-добрият отбор в света в момента се откъсна с повече точки през гейма. Китайката Тън Жу направи успешна така за 25:16 и турският тим поведе с 2:0 гейма. Марица показа страхотен характер в третата част, маричанки губеха с 4:9, но успяха да направя много добра серия и изравниха резултата при 11:11. Българският шампион дори поведе с две точки при 18:16. Серия от сервиси на Каракурт отново върна преднината на световните шампионки. Туба Шеноолу направи успешна атака и затвори мача в полза на Вакъфбанк с 25:21.

За най-полезна състезателка в мача (MVP) беше определена Милена Рашич от Вакъфбанк. Най-резултатна за световните шампионки стана Ебрар Каракурт с 13 точки. За Марица най-много точки реализира Мирослава Паскова – 12, а Александра Холстън добави 10 точки.

МАРИЦА (ПЛОВДИВ, БЪЛГАРИЯ) - ВАКЪФБАНК (ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ) 0:3 (16:25, 16:25, 21:25)
МАРИЦА: Катлийн Вайс 1, Александра Холстън 10, Мирослава Паскова 12, Таня Петкова 3, Нася Димитрова 4, Дженифър Крос 4 - Жана Тодорова-либеро (Симона Димитрова 2, Мирела Шахпазова)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ
ВАКЪФБАНК: Джансу Йозбай 3, Ебрар Каракурт 13, Тън Жу 10, Келси Робинсън 10, Милена Рашич 8, Зехра Гюнеш 8 - Айджа Айкач-либеро (Туба Шеноолу 3, Хатидже Йорге-либеро)
Старши треньор: ДЖОВАНИ ГУИДЕТИ.