Хандбал

Франция е новият европейски шампион по хандбал за жени

17 декември 2018 | 01:37 - Обновена
Световните шампионки по хандбал Франция прибавиха и европейската титла във витрината си, след като на финала на първенството днес се наложиха с 24:21 (13:12) над Русия. Двата отбора се срещнаха на Олимпиадата в Рио де Жанейро пак в мача за златните медали, които обаче бяха за руските състезателки. С победата си днес Франция си гарантира и класиране за олимпийския турнир в Токио.

Анна Вяхирева от отбора на Русия вкара 7 гола, но това се оказа недостатъчно за нейния тим. Все пак тя прибави наградата за играч на мача и за най-полезен състезател на цялото първенство, като в осем срещи наниза общо 43 гола.

Александра Лаксабер беше най-резултатна за домакините, като вкара 6 гола. Най-силното оръжение на Франция обаче се оказа ширината в състава, където има достатъчно състезателки да поемат инициативата, ако на някоя от съотборничките не им върви играта.

Отборът на Франция имаше минимално предимство през първото полувреме, но в нито един момент разликата не надвиши два гола. Дария Дмитриева и Вяхирева изравниха за 12:12 в последната минута на първото полувреме, но Лакрабер вкара буквално секунди преди сирената за 13:12.

Франция контролираха събитията на терена почти през цялото време така или иначе, но през второто полувреме на няколко пъти поведе с три гола- 16:13 и 19:16. Но върхът на напрежението дойде в 36-ата минута, когато Алисън Пино беше отстранена с червен картон заради неспортсменско поведение срещу вратарката на Русия. Но петлите така или иначе успяха да удържат преднината си от три гола и не позволиха тя да слезе под 2 гола.

Преди мача беше определен и идеалният отбор на Европейското първенство. Той е в състав:

вратар: Амандин Лейно (Франция), десен гард: Алисия Столе (Германия), дясно крило: Кармен Мартин (Испания), централен защитник: Стине Бредал Офтедал (Норвегия), ляв гард: Ноеми Хафра (Унгария), ляво крило: Майда Мехмедович (Черна гора), пивот: Крина Пинтя (Румъния)

най-добър играч в дефанзивен план: Кели Дулфер (Холандия)

най-полезен състезател: Анна Вяхирева (Русия)

10 януари 2019 | 05:28

К'ви са тези коментари, ,,ширината в състава","централен защитник".Ебати журналистите.. Рейтинг: 0 0

Екатерина Джукева: За спорта трябва да имаш ... 09 юли 2017
Знаете ли, коя е първата българска хандбалистка участник в Шампионската лига при жените? Сигурен съм, че повечето отговори ще бъдат – Елизабет Оморегие. Лиза обаче е втората. Първата българска следа в ...

Левски | ЦСКА | Лудогорец | Първа лига | Втора лига | Национални отбори по футбол | Купа на България | Англия | Испания | Италия | Германия | Франция | Русия | Шампионска лига | Лига Европа | Мачове на живо | Волейбол | Тенис | Формула 1 | Баскетбол

Съдържанието на този уеб сайт и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на Агенция Спортал, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на Агенция Спортал, посочване на източника и добавяне на линк към www.sportal.bg. Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.