Балкан с драматична победа над Академик Бултекс 99

Отборът на Балкан (Ботевград) спечели дербито на X кръг в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи при домакинството си на Академик Бултекс 99 (Пловдив) с 97:96 (21:24; 31:24; 21:20; 24:28).

Микаел Хопкинс се отличи с „дабъл-дабъл“ за ботевградчани – 24 точки и 12 борби, Александре Гаврилович и Брендън Браун добавиха съответно по 17 и 15 точки, а завърналия се в тима Павел Иванов завърши с 14 точки.

Дейшон Найт вкара 30 точки за гостите, а Васил Бачев добави 25 точки.

Двубоят започна с 45 минути закъснение, след като гостите от Пловдив пристигнаха в Ботевград в 18:10 часа заради влошените метеорологични условия и снегонавявания по основните пътни артерии в България.

Въпреки, че бяха пътували близо 5 часа, басектболистите на Академик Бултекс 99 демонстрираха отлично настроение в първите минути на двубоя и в средата на периода вече имаха двуцифрен аванс – 14:4. В оставащото време стрелбата на Балкан най-после потръгна, след като Ефианай, Минков и Павел Иванов бяха точни от тройката – 21:20 за домакините, но в последните секунди Виткович и Груев не трепнаха и върнаха лидерството на пловдивчани – 24:21 след десет минути игра.

Момчетата на Небойша Видич стартираха вихрено втората четвърт със серия от 9:0 - 30:24 след нова тройка на Павел Иванов. До почивката двата отбора се представяха на приливи и отливи, но все пак, след първите 20 минути домакините имаха минимален аванс от четири точки – 52:48.

Началото на третата част бе за гостите от Пловдив, които реализираха серия от 5:0, която дойде след точни трелби на Бачев и Найт, но след това двата отбора си размениха ролите, като баскетболистите на Балкан започнаха да играят далеч по-концентрирано и резултатът не закъсня – нов обрат и 73:68 в полза на ботевградчани след 30 минути игра.

В началото на заключителния период феновете в зала „Арена Ботевград“ станаха свидетели на пореден обрат, след като Груев и Олисемека отново бяха безпогрешни за пловдивските „студенти“ – 78:76. Оттук до последния съдийски сигнал и двата отбора заложиха изцяло на нападението, за да стигнат до успеха и забравиха да играят в защита. Интригата се запази буквално до последната секунда, като 9.5 секунди Балкан поведе с 97:96 след един наказателен на Браун, а в ответната атака Найт сбърка и това остави победата в Ботевград – 97:96.

Балкан – Академик Бултекс 99  97:96 (21:24; 31:24; 21:20; 24:28)

Балкан: Петков 6, Минков 6, Браун 15, Хопкинс 24, Гаврилович 17 (Иванов 14, Христов, Маринов, Мулалич 12, Ефианай 3)

Академик Бултекс 99: Христов 2, Бачев 25, Виткович 9, Вуйович 7, Найт 30 (Груев 11, Секулов 2, Николов, Олисемека 10)