Борусия (Дортмунд) е зимен шампион на Бундеслигата (видео)

Борусия (Дортмунд) измина половина от пътя към детронирането на Байерн, след като си гарантира първото място на полусезона в Бундеслигата. Тази вечер футболистите на Люсиен Фавър трудно надвиха Вердер (Бремен) с 2:1 и два кръга преди паузата са на 9 точки пред вторите Борусия (Мьонхенгладбах) и Байерн (Мюнхен).

Пако Алкасер беше точен за 1:0 в 19-ата минута, а след това Марко Ройс удвои в 27-ата. Макс Крузе върна шансовете на Бремен в 35-ата. До края имаше множество положения и пред двамата вратари, но повече голове не паднаха.
Вестфалци започнаха с Пако Алкасер на върха на атаката, който беше подкрепян от Марко Ройс, Джейдън Санчо и Рафаел Герейро, който беше е натоварен с по-офанзивни функции, след като преди дни вкара два гола на Монако. Марио Гьотце и Кристиан Пулисик отново бяха резерви.

Вердер е девети, а в по-ранен етап от сезона беше в топ 3. Гостите заложиха на офанзивно трио в лицето на Милот Рашица, Мартин Харник и Макс Крузе, а ветеранът Клаудио Писаро чакаше своя миг от пейката. Бившият футболист на Дортмунд Нури Шахин стартира в халфовата линия на тима от Бремен.
Отборът на Люсиен Фавър започна силно и в 7-ата минута Пако Алкасер вече вдигаше ръце от радост, след като виждаше как шутът му лети към мрежата, но в последния момент топката беше избита. А и на повторенията се видя, че нападателят е бил в положение на засада при паса към него.
В 11-ата испанецът подаде към Ройс, който влезе в наказателното поле на съперника и там падна след намеса на Дейви Клаасен, който го побутна с ръце. Съдиите обаче не сметнаха за нужно да отсъдят дузпа.
Различно обаче беше осем минути по-късно. Тогава ВАР се намеси, за да зачете попадение на Алкасер с глава, което първоначално не беше признато заради засада. Повторенията категорично показаха, че бившият футболист на Барселона е бил покрит при паса към него. За Алкасер това беше 11-и гол с 12 изстрела в очертания на вратата в Бундеслигата.
В 27-ата минута Борусия поведе с 2:0. Бранителите на Вердер сами предоставиха топката на съперника, който веднага ги наказа. Този път Санчо намери Ройс и той реализира едно от типичните за себе си попадения с изстрел в далечния ъгъл.
Вердер беше на крачка от гол в 32-ата минута, но Роман Бюрки се намеси отлично след тежък удар на Кевин Мьовалд, който беше заел мястото на напусналия заради травма Дейви Клаасен.
Три минути по-късно обаче - от сходна ситуация - Крузе заложи на техниката и прехвърли Бюрки, с което Бремен намали резултата.
Футболистите на Борусия обаче не се притесниха и продължиха да водят играта. Две минути преди почивката Герейро точно щеше да реализира за 3:1, когато Себастиан Лангкамп изчисти топката от крака му.
В добавеното време на първото полувреме Томас Дилейни спаси сигурен гол за 2:2, след като находчиво спря с нарушение Харник в момент, в който Бюрки беше далеч от вратата си.
Втората част започна с блестящо спасяване на вратаря на Борусия след удар на Крузе.
В 48-ата и другият страж - Иржи Павленка, демонстрира класа, спирайки коварен шут на Ройс, а при добавката Санчо пропусна на празна врата.
Последваха по-спокойни минути, за да дойде 68-ата, в която Павленка направи две спасявания.
И след това чистите ситуации секнаха, независимо че темпото не спадна нито за минута. В края гостите бяха близо до изравняване, но пак Мьовалд нямаше шанс.
При последната възможност за Вердер - ъглов удар в последната минута на добавеното време - се включи и вратарят Павленка. Малко след това играчите на Дортмунд стигнаха до трети гол, реализиран от Марио Гьотце, но ВАР правилно не го зачете.
През идната седмица има междинен кръг, в който Борусия гостува на Фортуна (Дюселдорф) (във вторник), а след това е петък приема Гладбах.