Сити преодоля един от най-трудните си съперници и се върна на върха (видео)

Манчестър Сити се върна на първо място във временното класиране на Премиър лийг, след като победи с 3:1 на "Етихад" един от най-неудобните си съперници в шампионата, откакто отборът е воден от Джосеп Гуардиола - Евертън. Габриел Жезус (22', 50') отбеляза два гола, а Рахийм Стърлинг (69') добави още един за успеха, след който шампионите изпревариха Ливърпул, който утре може да се върне на върха, ако победи Манчестър Юнайтед на "Анфийлд". Доминик Калвърт-Люин (65') се разписа за гостите, които създадоха доста голови възможности, пропуснати от Ричарлисон и Тио Уолкот.

Джосеп Гуардиола бе направил три промени. Николас Отаменди, Илкай Гюндоган и Габриел Жезус започнаха за сметка на Стърлинг и Джон Стоунс, които бяха на скамейката, и на контузения Давид Силва. Големите звезди на отбора Кевин де Бройне и Серхио Агуеро вече са възстановени и бяха сред резервите, като белгиецът се появи в игра 1/4 час преди края.

Кюрт Зума и Доминик Калвърт-Люин бяха титуляри за гостите, които започнаха във формация с петима защитници. Ричарлисон действаше на десния фланг.
Евертън показа зъби още в четвъртата минута, когато Сигурдсон изведе зад отбраната на Сити Калвърт-Люин, който стреля добре по диагонала, но Едерсон изби. Впоследствие стана ясно, че нападателят е бил в засада, която бе маркирана.
В 15-ата минута Евертън пропусна златна възможност. Кайл Уокър сгреши в наказателното поле и позволи на Люка Дин да му отнеме. Последният центрира много добре към далечната греда, където Ричарлисон бе оставен непокрит и засече от въздуха, но ударът му премина над напречната греда.

Фабиан Делф стреля много силно от около 25 метра в 20-ата минута, но и неговият изстрел премина над вратата.
Минута след това Пикфорд спаси Евертън. Гюндоган центрира отляво, Кийн се опита да пресече пред вратата, но насочи опасно топката към ъгъла. Стражът на "карамелите" обаче изби и спаси своя съотборник от това да си отбележи автогол.

Натискът на Сити даде резултат. В 22-рата минута Мина опита да изнесе  с неточно дълго подаване. Топката се озова в Гюндоган, който веднага намери Сане. Германецът изведе отляво Жезус, който от малък ъгъл преодоля Пикфорд - 1:0.
В 34-тата минута Коулмън проби до аутлинията и центрира остро, но Едерсон боксира, след което Ричарлисон не успя да овладее добре на границата на наказателното поле.
В 42-рата минута Жезус вкара гол, който правилно бе отменен заради засада.
Пет минути след началото на второто полувреме Жезус отбеляза редовно второ попадение. Бразилецът засече с глава след нова асистенция на Сане.
В 65-ата минута, при първата си атака през второто полувреме, Евертън се върна в мача. Калвърт-Люин засече центриране на Дин отляво, топката рикошира в главата на Делф, влизайки неспасяемо в далечния ъгъл - 2:1.
Манчестър Сити обаче много скоро възстанови аванса си от два гола. В 69-ата Стърлинг, който се появи в игра две минути по-рано, засече с глава отблизо центриране на Фернандиньо - 3:1.

В 72-рата минута Ричарлисон пропусна втора много добра възможност днес, след като получи шанс да стреля от чудесна позиция, но ударът му премина над вратата.

След това Луукман проби много добре по левия фланг и центрира пред вратарското поле, където Уолкот засече, но и той пропусна.
1/4 час преди края Кевин де Бройне се появи в игра за първи път от началото на ноември. Белгиецът замени Риад Марез.
В 83-тата минута Уолкот направи пробив отдясно, след което центрира към Калвърт-Люин, който засече атрактивно, но Едерсон спаси.
Манчестър Сити вече има 44 точки - две повече от Ливърпул. Евертън засега остава на седмо място с 24 пункта.
Това бе победа №100 за Пеп Гуардиола като мениджър на "гражданите".