Балкан с феноменален обрат и победа във ФИБА Къп

Отборът на Балкан (Ботевград) постигна една от най-значимите си победи през сезон 2018/19, след като днес възпитаниците на Небойша Видич се наложиха при домакинството си на АЛБА Фехервар с 88:82 (25:25; 12:21; 16:15; 20:12; 15:9) в първи двубой от втората фаза на турнира ФИБА Къп.

Брендън Браун изигра пореден отличен двубой с екипа на ботевградчани, като този път се отличи с „дабъл-дабъл“ – 18 точки и 10 асистенции, Микаел Хопкинс също записа двойни показатели – 17 точки и 13 борби, а Алекс Гаврилович приключи с 14 точки и 10 борби.

Джакоби Бойкинс вкара 25 точки за гостите, а Родни Бълок и Джордан Хийт завършиха с по 15 точки.

Началото на двубоя бе изключително равностойно, като на два пъти „зелените“ от Ботевград успяваха да излязат напред с 3-4 точки, но след това допускаха съперника да възстанови равенството и след първите десет минути резултатът бе 25:25.

За съжаление на феновете в зала „Арена Ботевград“ през втория период възпитаниците на Небойша Видич буквално се сринаха, като допуснаха поредица от грешки, с което позволиха на съперника да поведе в резултата и да се оттегли на почивката с преднина от девет точки – 46:37.

Ботевградчани успяха да се доближат на пет точки от съперника в средата на третата част – 45:50, но след това възпитаниците на Небойша Видич отново се пропукаха на няколко пъти и това им попречи да се скъсят още повече изоставането си и да увеличат шансовете си за обрат в последната четвърт.

Баскетболистите на Балкан успяха да се активизират в последните десет минути, като освен в нападение, подобриха значително и представянето си в защита и резултатът не закъсня – равенство за 68:68 при 2:48 минути до края на двубоя.

В оставащото време играта се накъса, като желанието и на двата отбора да достигнат до победата доведе до поредица от грешки. Равенството се запази почти до финала, когато Родни Бълок отбеляза кош и фал за 73:70, но това не бе всичко в този мач.

Последва прекъсване за Балкан, след което „зелените“ изпълниха перфектно тактическите указания на Небойша Видич, а  Браун наниза тройка, с която прати мача в продължение – 73:73.

В допълнителните пет минути баскетболистите на Балкан се развихриха, като превъзхождаха съперника си във всеки компонент и резултатът не закъсня – 15:9 в продължението и победа за ботевградчани – 88:82.

Балкан – АЛБА Фехервар 88:82 (25:25; 12:21; 16:15; 20:12; 15:9)

Балкан: Браун 18, Гаврилович 14, Хопкинс 17, Мулалич 6, Петков 12, Димитров, Ефианай 13, Христов, Минков 8

АЛБА Фехервар: Бойкинс 25, Бълок 15, Картрайт 2, Фрийман 18, Хийт 15, Филиповити 5,Келър, Перингер 2, Тот, Варга)