Резервите на Борусия (Д) спечелиха първото място в групата (видео)

Два гола на Рафаел Герейро донесоха успех с 2:0 на Борусия (Дортмунд) при гостуването на Монако, а с това и първото място в крайното класиране на група "А" в Шампионската лига. Германският тим показа по-високата си класа от "монегаските" и сравнително лесно стигна до трите точки. В същото време Атлетико Мадрид се препъна срещу Брюж (0:0) и остана на втората позиция, но също продължава на осминафиналите.

Монако финишира на дъното с едва 1 спечелена точка и голова разлика 2:14. Отборът от Княжеството няма победа в ШЛ вече в 14 поредни мача.

20 Монако - Борусия Дортмунд

Дали защото не вярваше, че Атлетико ще сбърка срещу Брюж, или пък защото не отдаваше толкова голямо значение на първото място в групата, но Люсиен Фавър заложи на състав, в който липсваха поечето титуляри. От футболистите, които стартираха при победата над Шалке 04 в дербито на Рур, днес започна единствено Ашраф Хакими. Вратарят Марвин Хитц направи дебют в Шампионската лига, Рафаел Герейро беше преместен в халфовата линия, а Марио Гьотце и Кристиан Пулишич действаха най-близо до изнесения в предни позиции Максимилиан Филип.

Монако нямаше шанс дори за третото място в групата, а цел номер 1 пред Тиери Анри е да отдалечи отбора от зоната на изпадащите във френското първенство. "Монегаските" бяха по-свежи заради отлагането на двубоя с Ница. Много от титулярите обаче продължават да са контузени и днес в състава отново личаха имената на младоците Жулиен Бианкон, Беноа Бадиашил, Юсеф Айт Бенасер, Хан-Ноа Масенджо и Софиан Диоп. Всички те бяха предвождани от опитните Камил Глик и Радамел Фалкао.

Срещата започна по-добре за гостите, които пропуснаха ранен шанс за гол чрез Гьотце. Футбоолистите на Монако пък търсеха в началните минути Фалкао с дълги подавания. Колумбиецът беше амбициран да се разпише в турнира за пръв път след повече от година.

Дори и бе звездите си, Борусия се оказа прекалено голяма хапка за тази формация на Монако. В 15-ата минута домакините само изгледаха как се развива поредната многоходова атака на "жълто-черните" и след паса на Филип на далечната греда Рафа Герейро с лекота откри резултата. Не след дълго Йомер Топрак с глава пропусна да удвои аванса на германците.

Монако не изглеждаше зле в атака, но в повечето случаи последното подаване не беше точно. В 26-ата минута Юри Тилеманс стреля силно, но Марсел Шмелцер блокира удара му. Малко по-късно белгийският национал получи жълт картон за нарушение срещу Максимилиан Филип.

В 33-ата минута Абду Диало от около 7 метра прати топката в аут и пропиля най-добрия шанс Борусия да вкара втори гол преди почивката. Шмелцер също можеше да се разпише, но беше спрян от Диего Беналио, а на другата врата Фалкао шутира встрани при един от редките случаи, когато защитниците на Борусия го изпуснаха.

В началото на втората част Монако се активизира и Камил Глик стреля опасно с глава след статично положение. В 59-ата минута Рафа Герейро комбинира с Махмуд Дахуд, но неговият удар беше неточен. Малко след това Тиери Анри смени Фалкао, за да го съхрани за мача с Лион през уикенда, а на мястото на Ел Тигре се появи 19-годишният Муса Сила. В игра за "монегаските" влезе и 17-годишният Юлиен Тюрам - син на легендата Лилиан Тюрам.

В края на мача Борусия се прибра в своята половина, а Монако атакуваше в търсене на изравнителен гол. Такъв обаче не падна и тимът продължи разочароващото си представяне от началото на сезона.

Борусия спечели групата, а освен това е лидер в Бундеслигата и феновете имат всички основания да се наслаждават на положителната промяна в отбора след идването на Фавър.