Вездесъщият Салах изведе Ливърпул до 1/8-финала (видео+галерия)

Ливърпул стана поредният отбор, който си осигури участие на 1/8-финала в Шампионската лига. Мърсисайдци спечелиха с 1:0 решаващия сблъсък с Наполи от група “С” и се пребориха за второто място, което им гарантира участие в следващата фаза. Домакините на “Анфийлд” се нуждаеха от задължителен успех и съумяха да го постигнат, а големият герой отново бе вездесъщият Мохамед Салах, който отбеляза единствения гол в срещата в 34-ата минута. Англичаните можеха да спечелят и доста по-убедително, но направиха куп пропуски пред вратата на Давид Оспина. Италианците пък се нуждаеха от равенство, като можеха да се класират дори и със загуба, но трябваше да отбележат гол на чужд терен. Възпитаниците на Карло Анчелоти обаче изиграха срещата плахо и не показаха, че заслужават да продължат напред.

Юрген Клоп бе избрал триото Садио Мане, Роберто Фирмино и Мохамед Салах да действат в предни позиции. В средата на терена пък срещата започнаха Джордан Хендерсън, Джеймс Милнър и Жоржиньо Вайналдум.

В същото време Наполи разчиташе на дуото Дрис Мертенс и Лоренцо Инсиние в атака. По крилата пък действаха Хосе Кайехон и Фабиан Руис.

В началото Наполи изглеждаше по-агресивен, но първата възможност бе създадена от Ливърпул. В 7-ата минута Мохамед Салах получи прекрасен пас, който го изведе очи в очи с вратаря, но египтянинът се засуети и вместо да стреля от движение реши да спира топката, като тя му избяга и бе уловена от Давид Оспина.

Гостите отговориха бързо и минута по-късно Марек Хамшик отправи бомбен шут от дистанция, преминал над напречната греда.

Веднага след това пък Ливърпул имаше нов добър шанс. Джеймс Милнър бе намерен с центриране в наказателното поле и стреля с глава над вратата.

В 22-ата минута Садио Мане успя да вкара във вратата на съперника, но попадението правилно не бе зачетено, защото нападателят бе в засада.

В 34-ата минута резултатът все пак бе открит. Салах получи в наказателното поле, напредна почти до аутлинията и от малък ъгъл успя да промуши топката през краката на Оспина за 1:0.

В самия край на полувремето Дрис Мертенс опита да изненада Алисон с изстрел почти от центъра, но за малко не успя да намери очертанията на вратата.

Ливърпул продължи да бъде по-активен в началото на втората част. В 48-ата минута Вайналдум опита красиво изпълнение от воле, но бе много далеч от целта.

В 51-ата минута Салах нахлу на скорост в пеналта и стреля по земя към близкия ъгъл, като топката профуча до гредата.

В 57-ата минута Раул Албиол стреля с глава след центриране от корнер, но в ръцете на Алисон. В ответната атака обаче Ливърпул имаше още по-добра възможност чрез Роберто Фирмино, който също стреля с глава, но и неговият удар бе спасен.

37 Ливърпул - Наполи

В 61-ата минута Джордан Хендерсън отправи мощен шут от около 25 метра, но покрай вратата. Минута по-късно Милнър нахлу в пеналта и пробва диагонален шут, който обаче не намери очертанията.

След това Фирмино реши да опита далечен изстрел в 68-ата минута, като се получи коварен рикошет, но Оспина бдеше и сигурно улови.

В 74-ата минута Салах напредна в наказателното поле, но Оспина самоотвержено се хвърли и успя да избие топката от краката му. След това египтянинът пробва прехвърлящ удар, но отново колумбийският страж с блестяща намеса опази вратата си.

В 77-ата минута отново Оспина бе последна преграда пред гола, след като Мане засече едно центриране отблизо, но стражът бе заел добра позиция и спаси. Минута след това при едно центриране от фаул Вирджил ван Дайк бе изпуснат от защитата и стреля от воле, но над вратата.

В 79-ата минута пък Наполи имаше хубава възможност, като Кайехон бе намерен с пас по земя на далечната греда, но не успя да отиграе добре топката и да я прати отблизо във вратата.

Ливърпул обаче продължи да натиска и в 81-ата минута Вайналдум стреля опасно с глава, но покрай гредата.

В 87-ата минута Мане направи уникален пропуск. Той получи подаване на метри пред голлинията и просто трябваше да насочи топката в очертанията на вратата, но ударът му бе неточен.

В добавеното време обаче Наполи пропусна най-добрата си възможност и бе на косъм да стигне до скъпоценното равенство. Аркадиуш Милик бе изпуснат зад защитата и отправи изстрел отблизо, но Алисон показа страхотен рефлекс и спаси.

Минута след това пък Мане можеше да реши всичко, но останал очи в очи с Оспина направи поредния си непростим пропуск.

Все пак Ливърпул съвсем заслужено стигна до успеха и събра актив от 9 точки, като завършва на 2-ото място в крайното класиране в група "С". Наполи е със същия актив, но остава 3-и заради по-малкото отбелязани голове и ще продължи участието си в Лига Европа.