Шампионска Лига

Вездесъщият Салах изведе Ливърпул до 1/8-финала (видео+галерия)

11 декември 2018 | 23:56 - Обновена
Ливърпул стана поредният отбор, който си осигури участие на 1/8-финала в Шампионската лига. Мърсисайдци спечелиха с 1:0 решаващия сблъсък с Наполи от група “С” и се пребориха за второто място, което им гарантира участие в следващата фаза. Домакините на “Анфийлд” се нуждаеха от задължителен успех и съумяха да го постигнат, а големият герой отново бе вездесъщият Мохамед Салах, който отбеляза единствения гол в срещата в 34-ата минута. Англичаните можеха да спечелят и доста по-убедително, но направиха куп пропуски пред вратата на Давид Оспина. Италианците пък се нуждаеха от равенство, като можеха да се класират дори и със загуба, но трябваше да отбележат гол на чужд терен. Възпитаниците на Карло Анчелоти обаче изиграха срещата плахо и не показаха, че заслужават да продължат напред.

Юрген Клоп бе избрал триото Садио Мане, Роберто Фирмино и Мохамед Салах да действат в предни позиции. В средата на терена пък срещата започнаха Джордан Хендерсън, Джеймс Милнър и Жоржиньо Вайналдум.

В същото време Наполи разчиташе на дуото Дрис Мертенс и Лоренцо Инсиние в атака. По крилата пък действаха Хосе Кайехон и Фабиан Руис.
В началото Наполи изглеждаше по-агресивен, но първата възможност бе създадена от Ливърпул. В 7-ата минута Мохамед Салах получи прекрасен пас, който го изведе очи в очи с вратаря, но египтянинът се засуети и вместо да стреля от движение реши да спира топката, като тя му избяга и бе уловена от Давид Оспина.

Гостите отговориха бързо и минута по-късно Марек Хамшик отправи бомбен шут от дистанция, преминал над напречната греда.

Веднага след това пък Ливърпул имаше нов добър шанс. Джеймс Милнър бе намерен с центриране в наказателното поле и стреля с глава над вратата.

В 22-ата минута Садио Мане успя да вкара във вратата на съперника, но попадението правилно не бе зачетено, защото нападателят бе в засада.

В 34-ата минута резултатът все пак бе открит. Салах получи в наказателното поле, напредна почти до аутлинията и от малък ъгъл успя да промуши топката през краката на Оспина за 1:0.

В самия край на полувремето Дрис Мертенс опита да изненада Алисон с изстрел почти от центъра, но за малко не успя да намери очертанията на вратата.

Ливърпул продължи да бъде по-активен в началото на втората част. В 48-ата минута Вайналдум опита красиво изпълнение от воле, но бе много далеч от целта.

В 51-ата минута Салах нахлу на скорост в пеналта и стреля по земя към близкия ъгъл, като топката профуча до гредата.

В 57-ата минута Раул Албиол стреля с глава след центриране от корнер, но в ръцете на Алисон. В ответната атака обаче Ливърпул имаше още по-добра възможност чрез Роберто Фирмино, който също стреля с глава, но и неговият удар бе спасен.

В 61-ата минута Джордан Хендерсън отправи мощен шут от около 25 метра, но покрай вратата. Минута по-късно Милнър нахлу в пеналта и пробва диагонален шут, който обаче не намери очертанията.

След това Фирмино реши да опита далечен изстрел в 68-ата минута, като се получи коварен рикошет, но Оспина бдеше и сигурно улови.

В 74-ата минута Салах напредна в наказателното поле, но Оспина самоотвержено се хвърли и успя да избие топката от краката му. След това египтянинът пробва прехвърлящ удар, но отново колумбийският страж с блестяща намеса опази вратата си.

В 77-ата минута отново Оспина бе последна преграда пред гола, след като Мане засече едно центриране отблизо, но стражът бе заел добра позиция и спаси. Минута след това при едно центриране от фаул Вирджил ван Дайк бе изпуснат от защитата и стреля от воле, но над вратата.

В 79-ата минута пък Наполи имаше хубава възможност, като Кайехон бе намерен с пас по земя на далечната греда, но не успя да отиграе добре топката и да я прати отблизо във вратата.

Ливърпул обаче продължи да натиска и в 81-ата минута Вайналдум стреля опасно с глава, но покрай гредата.

В 87-ата минута Мане направи уникален пропуск. Той получи подаване на метри пред голлинията и просто трябваше да насочи топката в очертанията на вратата, но ударът му бе неточен.

В добавеното време обаче Наполи пропусна най-добрата си възможност и бе на косъм да стигне до скъпоценното равенство. Аркадиуш Милик бе изпуснат зад защитата и отправи изстрел отблизо, но Алисон показа страхотен рефлекс и спаси.

Минута след това пък Мане можеше да реши всичко, но останал очи в очи с Оспина направи поредния си непростим пропуск.

Все пак Ливърпул съвсем заслужено стигна до успеха и събра актив от 9 точки, като завършва на 2-ото място в крайното класиране в група "С". Наполи е със същия актив, но остава 3-и заради по-малкото отбелязани голове и ще продължи участието си в Лига Европа.

Алисон Алисон13 Давид Оспина25 Давид Оспина
Трент Александър-Арнолд Трент Александър-Арнолд66 Никола Максимович19 Никола Максимович
Наби Кейтавлиза Наби Кейта
70' Марио Руи  Марио Руиизлиза
Фаузи Гулам  Фаузи Гуламвлиза
67' Дрис Мертенс  Дрис Мертенсизлиза
Аркадиуш Милик  Аркадиуш Миликвлиза
62' Фабиан Руис Пеня  Фабиан Руис Пеняизлиза
Пьотър Зелински  Пьотър Зелинскивлиза
40' Калиду Кулибали  Калиду Кулибалижълт картон