Рика Кихира победи олимпийската шампионка Алина Загитова на финала на турнира Гран При във Ванкувър

Японката Рика Кихира победи олимпийската шампионка Алина Загитова (Русия) и спечели златния медал на финала на турнира Гран При по фигурно пързаляне във Ванкувър (Канада).

16-годишната Кихира падна в началото на своето съчетание при изпълнение на троен аксел, но след това направи комбинация от троен аксел-двоен тулуп, троен лутц-троен тулуп и още четири тройни скока. Таа тя получи най-високата си оценка за сезона за волна програма 150.61 точки и събра сбор от 233.12, което е нейн личен рекорд, за да триумфира при дебюта си на финал на Гран При.

Японката, която водеше след кратката програма, победи с повече от шест точки европейската шампионка Алина Загитова, а трета остана друга рускиня - Елисавета Туктамишева с 215.32 точки. Носителката на олимпийската титла Загитова събра сбор от 226.53 точки.

На фона на музика от "Кармен" рускинята изпълни комбинация от троен лутц и троен тирбергер, както и още шест тройни скока, но сгреши при втората комбинация от скокове.

"Винаги искам да съм първа, но не се получaва всеки път. Не съм доволна от представянето си, защото моята цел беше да се пързалям чисто", каза Загитова.

На финала при жените участваха състезателки единствено от Япония и Русия. Четвърта е Каори Сакатомо, следвана от София Самодурова и Сатоко Мияхара. Кириха ще получи 25 хиляди долара от наградния фонд, а Загитова - 18 хиляди долара.

При девойките призовата тройка изцяло руска. Шампионка стана Альона Косторная с 217.98 точки, следвана от световната шампионка за девойки Александра Трусова с 215.20 и Альона Канишева със 198.14.

При спортните двойки шампиони станаха Ванеса Джеймс и Морган Сипре (Франция) с 219.88 точки. те бяха едва четвърти след кратката програма, но изиграха страхотна волна и спечелиха първи медал в кариерата си от финал на Гран При.

Втори останаха лидерите след кратката програма Пън Чън и Цзин Ян (Китай) с 216.90 точки, а трети са Евгения Тарасова и Владимир Морозов (Русия) с 214.20 точки. Световните вицешампиони Медисън Хюбъл и Закари Донъхю (САЩ) спечелиха златните медали при танцовите двойки с 205.35 точки и взеха първи медал в кариерата си от финал на Гран При.

Втори са руснаците Виктория Синицина и Никита Кацалапов (Русия) с 201.37, следвани от Шарлен Гиняр и Марко Фабри (Италия) със 198.65 точки.

При юношите титлата при спортните двойки завоюваха Анастасия Мишина и Александър Галямов (Русия) със 190.63 точки.