Берое се представи отлично и победи Балкан

Отборът на Берое (Стара Загора) спечели дербито на IX кръг в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер старозагорци се наложиха при визитата си на Балкан (Ботевград) с 90:82 (26:17; 33:20; 14:14; 17:31).

Александър Янев беше най-резултатен за победителите – 26 точки, Адонис Файлър и Конър Франкамп добавиха по 14 точки, а Николай Стоянов и Станислав Ваклинов приключиха съответно с по 13 и 11 точки.

Брендън Браун вкара 24 точки за домакините, а Микаел Хопкинс завърши със 17 точки.

Бакетболистите на двата отбора се захапаха здраво от първия съдийски сигнал, с което оправдаха очакванията да се получи истинско дерби в зала „Арена Ботевград“. Лидерството на няколко пъти смени притежателя си, а малко преди средата на частта Берое водеше с 12:9 след отлични пробиви на Стоянов и Франкамп. Ботевградчани отговориха бързо и на свой ред поведоха – 17:12 след точни стрелби на Хопкинс и Браун, а Минчев вземе прекъсване. Веднага след подновяването на играта Берое реализира серия от 14:0, с която гостите не само обърнаха резултата, но и си подсигуриха аванс от девет точки - 26:17 след първите десет минути.

В първите минути на втория период баскетболистите на Балкан вдигнаха темпото в опит да стопят изоставането си, като в нападение нещата за ботевградчани започнаха да се получават, но в защита визпитаниците на Небойша Видич продължаваха да допускат лесни кошове и Берое стигна до най-голямата си преднина до този момент в мача – 46:28 при точно четири минути до почивката. В оставащото време доминацията на старозагорци продължи с пълна сила, а това доведе и до още по-смазваща преднина в полза на гостите - 59:37.

Проблемите за ботевградчани се задълбочиха в началото на второто полувреме, след като Хопкинс също, както и Браун, записа третото си лично нарушение, а същевременно играчите на Берое продължаваха с наказателната си акция и разликата стана 26 точки – 65:39. Последваха няколко епизодични проблясъка в играта на Балкан, но това не доведе до нищо съществено.

Едва в последните три минути на мача ботевградчани се съвзеха и успяха да стопят изоставането си до осем точки, но времето не стигна за нещо повече и Берое отнесе победата в Стара Загора – 90:82.

Балкан – Берое 82:90 (17:26; 20:33; 14:14; 31:17)

Балкан: Минков, Димитров, Браун, Мулалич, Хопкинс (Папатеодору, Петков, Христов, Василев, Маринов, Ефианай, Гаврилович)

Берое: Ваклинов, Стоянов, Уайт, Франкамп, Файлър (Янев, Желев, Титков, Василев, Бачински)