Буш се завърна и измъкна Левски, реферът отмени гол на "виолетовите" в 92-ата минута (видео)

Отборът на Левски постигна много труден успех с 2:1 над Етър в мач от 19-ия кръг на Първа лига. На стадион "Георги Аспарухов" столичани стигнаха до трите точки след обрат. Батрович даде предимство в 8-ата минута на "виолетовите", автогол на Иван Скерлев в 19-ата минута възстанови равенството, въпреки че съдията Попов записа попадението на Станислав Костов. Буш пък донесе пълен обрат в 54-ата минута. Много спорен гол на гостите беше отменен в 92-ата минута. Попадението беше автогол на Илия Димитров с глава, но Никола Попов отсъди фаул на Иван Петков срещу Иван Горанов. От лагера на домакините заявиха, че нарушение е имало, докато Краси Балъков е категоричен, че такова няма и реферът ги ощетява за втори път тази есен, след като не е дал дузпа в последната минута и с Лудогорец в Разград още в първия кръг.

79 Левски - Етър

Деветката на 26-кратните шампиони беше най-добрият играч на столичани. Той се завърна в стартовия състав след три месеца, а накрая се превърна в герой за "сините" с първото си попадение за сезона в първенството. Бившият играч на ЦСКА не се бе разписвал за шампионата от април месец,

когато отново беше точен на "Герена". Тогава той вкара при загубата с 1:2

от Берое.

Този успех донесе юбилейна победа № 500 за Левски на стадиона на "сините" в родния елит, който е открит преди 55 години. През този над половин век са изиграни точно 600 срещи. "Сините" имат вече 500 успеха, 66 равенства и едва 34 загуби, а головата разлика е 1564 - 393.
Левски се изкачи временно на второ място с актив от 41 точки, като има преднина от две точки пред ЦСКА-София, който гостува на Верея. Етър пък остана седми с 27 точки. "Виолетовите" изостават на три точки от шестата позиция.
При "сините" имаше доста промени в стартовите 11. Там за първи път в кариерата си попадна Илия Юруков, който беше в халфовата линия на мястото на Антони Белмонт. Сержиу Буш играше заедно със Станислав Костов, като румънецът бе зад голмайстора на първенството. Кали Тиам бе централен защитник с Нуно Рейш, след като Давид Яблонски бе наказан, Холмар Ейолфсон бе контузен, а Аймен Белаид беше изваден от групата заради слаба форма. Мартин Полачек пък се завърна под рамката, тъй като Божидар Митрев е контузен.

Славиша Стоянович бе

направил четири промени от равенството 2:2

срещу Септември през седмицата. Пред Полачек в защита действаха Милош Цветкович, Рейш, Тиам и Иван Горанов. Юруков и Давиде Мариани бяха опорните халфове в схемата 4-2-3-1, а румънецът Буш бе титуляр за първи път от 16 септември. Габриел Обертан, Жерсон Кабрал и Костов бяха останалите офанзивни футболисти.

Красимир Балъков пък бе

направил само една промяна в тима от победата с 2:1

над Ботев (Враца). Контузилият се Георги Сърмов бе заменен от ветерана Иван Стоянов, който бе с капитанската лента. Пред вратаря Христо Иванов играеха Венци Василев, Иван Скерлев, Пламен Гълъбов и Димо Атанасов. Румен Руменов и Никола Колев бяха опорните полузащитници, а Стоянов, Даниел Младенов и Велко Батрович действаха зад Флорент Боджадж.

Попадение на Костов беше отменено поради засада в самото начало. Първата възможност беше пред Тиам в 5-ата минута, който стреля с глава в ръцете на Иванов. В 8-ата минута Батрович беше точен с глава. Той се възползва от центриране на Младенов и грешка на Цветкович и Полачек, които не се разбраха, а десетката на "виолетовите" без проблем реализира второто си попадение за сезона, а

също така и второ поред на "Герена" след равенството 1:1 през март

.

Левски изравни в 19-ата минута. Костов излезе сам срещу Иванов след подаване на Кабрал, вратарят първо изби, а нападателят догони топката на аутлинията, като се опита да я върне към Буш, но тя рикошира в Скерлев и мина зад голлинията за 1:1.

Добра самостоятелна акция на Батрович завърши с удар извън целта, а няколко минути след това нова атака отляво вкара смут в защитата на "сините", която все пак изчисти топката.

Играчите на Бала стояха добре на терена, като имаха предимство във владеенето на топката, докато столичани изпитваха трудности да създават голови положения.

В началото на второто полувреме "сините" стигнаха до пълен обрат. Първия си гол за този сезон в Първа лига отбеляза Буш, който се разписа в 54-ата минута. Деветката получи подаване от Кабрал, майсторски преодоля Гълъбов на скорост, а след това финтира и вратаря Христо Иванов преди да вкара за 2:1. Това е негов осми гол в елита със синята фланелка и общо 14-и за клуба от 49 мача.

Жилсон Варела влезе за болярите, които се опитаха да пренесат играта в половината на домакините. Именно "сините" обаче имахме две добри възможности за гол, като първо Буш в 76-ата минута, а след това и Кабрал в 86-ата минута, стреляха слабо в ръцете на Иванов. Още двама юноши на Левски влязоха на терена - Ивайло Найденов и Илия Димитров, а Крум Стоянов и Иван Петков се появиха за гостите. Именно деветката на "виолетовите" и бившият голмайстор на Локомотив (София) бяха в центъра на събитието в най-спорната ситуация в мача. Това се случи в 92-ата минута, когато Стоянов центрира от фаул, а топката се озова в мрежата. Петков скочи и докосна топката с глава, като беше притиснат отзад от играчи на Левски, поради това той избута Горанов, а коженото кълбо рикошира в главата на Димитров или Рейш и спря във вратата на Полачек.
Премръзналите фенове на домакините на стадиона се отчаяха, че за втори поред път в рамките на няколко дни левскарите допускат гол в 92-ата минута, който ги лишава от победата.
Привържениците на Етър, пропътувалите разстоянието от Велико Търново, пък избухнаха, но реферът реши да отмени попадението заради нарушение на Петков срещу Горанов, като Левски завърши календарната година с успех на своя стадион.
Последния кръг за 2018 година Левски гостува на Берое, Етър пък играе на "Ивайло" срещу Септември.

ЛЕВСКИ - ЕТЪР 2:1
0:1 Батрович (8)
1:1 Скерлев (19-автогол)
2:1 Буш (54)

ЛЕВСКИ: Мартин Полачек, Милош Цветкович, Кали Тиам, НуноРейш, Иван Горанов, Илия Юруков, Давиде Мариани, Жерсон Кабрал, Габриел Обертан, Сержиу Буш, Станислав Костов

ЕТЪР: Христо Иванов, Венцислав Василев, Пламен Гълъбов, Иван Скерлев, Димо Атанасов, Румен Руменов, Никола Колев, Иван Стоянов, Велко Батрович, Даниел Младенов, Флорент Боджадж

Съдия: Никола Попов
Стадион: Георги Аспарухов