Борусия (Дортмунд) не се огъна и срещу Шалке 04 в дербито (видео)

Борусия (Дортмунд) намери начин да се справи и с Шалке 04 и след успех с 2:1 като гост в 14-ия кръг на Бундеслигата продължава уверено напред. Джейдън Санчо реализира победния гол в 74-ата минута, с което "жълто-черните" записаха първи триумф над регионалния си съперник от шест дербита насам. По този начин Борусия запазва аванса си от 9 точки пред Байерн (Мюнхен), с което най-малкото си гарантира, че ще е пред баварците на полусезона. Борусия (Мьонхенгладбах) обаче може пак да се вмъкне между двата тима, ако не загуби този кръг.
На препълнения "Фелтинс Арена" Томас Дилейни вкара за "жълто-черните" още в 7-ата минута, а в 61-вата Даниел Калиджури изравни от дузпа. После дойде победният гол на Санчо.
Това е пети пореден успех за отбора от "Сигнал Идуна Парк".
“Миньорите” от Гелзенкирхен разчитаха на наситена халфова линия и само един чист нападател в лицето на Гуидо Бургщалер. Налдо и Йевген Коноплянка бяха записани сред резервите.

Люсиен Фавър най-накрая гласува доверие като титуляр на Пако Алкасер, който тази есен е неудържим. Днес обаче той не впечатли.

Първата възможност се откри пред "жълто-черните" още в 3-ата минута, когато Ашриф Хакими шутира над гредата.
Четири минути по-късно дойде и първото попадение. Марко Ройс центрира от фал и Томас Дилейни се оказа сам и с глава насочи топката в мрежата на Ралф Феерман.
В 11-ата минута дойде и първото спорно положение. В наказателното поле на Дортмунд Аксел Витцел игра с ръка, но след употребата на ВАР беше преценено, че халфът на гостите не е действал с умисъл и дузпа не беше отсъдена.
Седем минути по-късно "жълто-черните" организираха отлична контраатака, в края на която Пако Алкасер шутира опасно и за малко да удвои аванса на своите.
Шалке беше близо до изравняването в 28-ата минута, когато Бургщалер стреля от няколко метра след корнер, но Роман Бюрки спаси. От повторенията се видя, че нападателят си е помогнал с ръка и това вероятно щеше да доведе до отмяна на евентуалното попадение.
Малко след това голаджията на домакините напусна заради травма, а Доменико Тедеско изненада с решението си да продължи мача с халфа Уестън Маккени и защитника Хамза Мендил като играчите с най-офанзивни функции.
Играта обаче загуби от своя блясък и положенията вече ги нямаше. На полувремето не последваха промени в съставите и всичко продължи по същия начин и след антракта.
Дойде 59-ата минута, в която Амин Арит падна в наказателното поле на Борусия след единоборство с Марко Ройс, но първоначално реферът Даниел Зийберт не отсъди нищо. Все пак той преразгледа ситуацията чрез ВАР и видя, че капитанът на Дортмунд настъпва съперниковия футболист, заради което беше отсъдена дузпа. След излизането на Набил Бенталеб с изпълнението й се нагърби Даниел Калиджури, който не сгреши - 1:1.
Борусия обаче си върна преднината в 74-ата, когато незабележимият до момента Санчо се измъкна отляво и прониза Феерман по диагонала.
Пет минути по-късно Ройс пропусна да покачи на 3:1 от същото положение, като този път вратарят спаси.
Домакините вече бяха хвърлили всичко напред и отзад бяха уязвими. Така в 85-ата минута гредата ги спаси след шут на Рафаел Герейро.
В края топката се изсипваше в наказателното поле на гостите, но те не позволиха да се стигне до изравняване.