Ливърпул гледа дербито между Челси и Ман Сити от върха след хеттрик на Салах (видео)

Ливърпул изигра много солиден мач и победи с 4:0 като гост Борнемут, благодарение на което излезе на първо място във временното класиране на Премиър лийг с точка преднина пред шампиона Манчестър Сити, който по-късно днес гостува на Челси. Мохамед Салах (25', 48', 77') отбеляза хеттрик, а Стийв Куук си вкара автогол (68') за петата поредна победа на мърсисайдци в шампионата.

Андрю Робъртсън, Фабиньо, Жоржиньо Вайналдум, Мохамед Салах и Роберто Фирмино се завърнаха в титулярния състав на мърсисайдци. Джеймс Милнър, който изигра своя мач №500 в Премиър лийг, влезе в ролята на десен бек, а Садио Мане, който бе контузен, остана на скамейката за началото и се появи в игра след почивката. Джо Гомес получи травма в двубоя срещу Бърнли през седмицата и отпадна.

Калъм Уилсън пропусна двубоя за домакините. Люис Куук също е аут, след като получи тежка травма в коляното. Вместо тях започнаха Джуниор Станислас и Андрю Сърман.
Още от самото начало гостите взеха инициативата и контролираха топката. В 14-ата минута мърсисайдци стигнаха и до първо положение. Шакири отправи добро извеждащо подаване към Салах, който се озова зад отбраната, но стреля доста неточно от няколко метра. Египтянинът като че ли бе в положение на засада в тази ситуация, но такава така или иначе не бе маркирана, което означаваше първа пропусната добра ситуация.
В 23-ата минута Кинг пусна отлично към Бруукс, който веднага стреля до близката греда, но Алисон за пореден път се представи на ниво и спаси.

Три минути след това гостите излязоха напред в резултата. Фирмино шутира силно от 30-ина метра, но Бегович изби. Салах реагира светкавично и прати топката във вратата. Повторенията показаха, че при удара на бразилеца голмайсторът на "червените" бе в положение на засада, но това не бе забелязано от страничния рефер и голът бе зачетен.

Двата тима се вкопчиха в здрава битка, водена при доста неприятни условия - при дъжд и вятър. Домакините пък опитаха доста по-смело да атакуват в последния 1/4 час на първото полувреме.

Две минути преди почивката Алисон излезе смело във въздушна битка с Кинг. Вратарят скочи много високо и изчисти с глава.

В самото начало на втората част Ливърпул нанесе много важен удар. Фирмино отне една топка в центъра, след което веднага пусна към Салах, който проби през центъра, преодоля Куук, опитал се да го фаулира, и Аке и стреля много прецизно към далечния ъгъл на вратата на Бегович.

Домакините имаха две претенции за дузпа около 52-рата минута. Първата бе заради това, че топката чукна ръката на Ван Дайк, който обаче преди това бе отиграл с крак. Второто бе, след като Кинг засече центриране на Даниълс отляво. Нападателят първо отигра топката, след което се спъна в крака на Алисон, който обаче не направи никакво нарушение. Лий Мейсън правилно не отсъди нищо в тези две ситуации.
В 68-ата минута интригата окончателно отпадна. Фабиньо изведе добре Робъртсън отляво. Шотландецът центрира остро в наказателното поле, където Стийв Куук опита по странен начин да отклони топката и я засече много елегантно в собствената си врата - 0:3.
В 77-ата минута Салах оформи своя хеттрик. Лалана опита пас от дълбочина, който Куук пробва да пресече без особен успех. Египтянинът догони топката, премина покрай Бегович, след което задържа, изчака Аке и прати топката технично в близкия ъгъл.

Ливърпул се изкачи на първо място с актив от 42 точки - една пред Ман Сити. Борнемут засега остава на седма позиция с 23 пункта.