Световният шампион Нейтън Чен защити титлата си от финала на Гран При

Световният шампион Нейтън Чен (САЩ) защити титлата си от финала на Гран При по фигурно пързаляне, след като трумфира при мъжете на състезанието на шестте най-добри за сезона във Ванкувър (Канада). 19-годишният Чен падна след изпълнение на четворен лутц във волната си програма и сгреши при комбинацията от скокове, но беше лидер след кратката програма и успя да запази първото си място в крайното класиране. Той събра сбор от 282.42 точки. "Определено не изиграх най-добрите си програми. Направих грешки и в двете съчетания", каза американецът.

Втори остана олимпийският и световен вицешампион Шома Уно (Япония) с 275.10 точки. Кореецът Джун-ван Ча е трети с 263.49 точки. 17-годишният Ча, който е дебютант на финал на Гран При, беше четвърти след кратката програма, но получи трета оценка за волната и се качи на почетната стълбичка.

Световните вицешампиони Медисън Хюбъл и Закари Донъхю (САЩ) спечелиха ритмичния танц при танцовите двойки с най-добър резултат в кариерата си - 80.53 точки. Те не са печелили медал от финал на Гран При до момента. Втори са Шарлен Гиняр и Марко Фабри (Италия) със 78.30, следвани от руснаците Виктория Синицина и Никита Кацалапов (Русия) със 77.33.

При спортните двойки лидери след кратката програма са Пън Чън и Цзин Ян (Китай) със 75.69 точки.

След тях в класирането са руските дуети Наталия Забияко и Александър Енберт със 75.18 и Евгения Тарасова и Владимир Морозов със 74.04 точки.

Във Ванкувър успоредно с финала на Гран При за мъже и жени се провежда и състезание за юноши и девойки. При юношите шампион стана 13-годишният канадец Стивън Гоголев, който влезе като резерва сред шестте най-добри за сезона. Той завърши със сбор от 233.58 точки, след като беше втори в кратката и спечели волната програма. Гоголев е най-младият победител в турнира - едва на 13 години и 351 дни. Предишният рекорд принадлежеше на японеца Юдзуру Ханю - 14 години и 362 дни.

Титлата при юношеските танцови двойки спечелиха София Шевченко и Игор Еременко (Русия) със 170.66 точки. Състезанието продължава тази нощ с волната програма при девойките и жени, при танцовите двойки и при спортните двойки.