Румъния спечели първото място в група D на Европейското първенство по хандбал

Румъния се наложи убедително над защитаващия титлата си Норвегия с 31:23 (18:12) и си осигури първото място в група "D" на Европейското първенство по хандбал за жени във Франция. Така възпитаничките на испанския спец Амброс Мартин записаха трета поредна победа и продължават във втората групова фаза с пълен актив.

Двубоят започна равностойно като малко преди средата на първото полувреме резултатът беше 8:8, но в следващите десетина минути румънките изградиха преднина от 17:10, след което контролираха мача. Звездата на тима Кристина Нягу беше най-резултатна с 11 гола за успеха. Вероника Кристиансен вкара 5 пъти за скандинавките, които също продължават напред, но ще стартират в група 2 без актив, след като записаха само една победа над аутсайдера Чехия, която не се зачита за втората фаза.

Германия завърши на второ място в група "D" след 30:28 (16:16) срещу чехкиния в последния кръг. Майке Шмелцер се разписа 7 пъти за Бундестима, който дълго време имаше проблеми срещу съперника, но успя да поеме контрола в средата на второто полувреме и да изгради аванс от 25:21, което се оказа решаващо. Ивета Лузумова вкара 10 гола за Чехия, който отпадна от надпреварата.

В група "С" европейските вицешампионки от Холандия записаха трети успех след 34:23 (17:10) над Хърватия, като по този начин елиминираха съперника от шампионата. Далила Амега се отличи с 8 попадения за победителките, които поведоха рано с 5:1 и до края владееха инициативата.

В директен спор за второто място в групата Унгария се наложи над Испания с 32:26 (19:14) след 8 гола на Симонета Планета. Така във група 2 от втората групова фаза на първенството Румъния и Холандия стартират с по 4 точки, следвани от Унгария и Германия с по 2 точки и от Испания и Норвегия, които са без актив. В група 1 са Русия с 4 точки, Сърбия, Франция, Швеция и Дания с по 2 точки и Черна гора без точка. Първите два отбора от всяка група се класират за полуфиналите.