България подчини Италия, бивше крило на Левски и ЦСКА отчая "адзурите" с шест гола (видео+галерия)

Ветераните на България надвиха тези на Италия в зрелищен мач в Панагюрище, с който бе закрит международният турнир за купата "Проф. д-р Лъчезар Цоцорков". Нашите звезди удариха с 9:8 "адзурите", като най-много се отличи някогашният бързак Дончо Донев. Сина на вятъра, както наричаха едно време крилото, се разписа цели шест пъти във вратата на легендата на Ювентус Стефано Такони. С пет гола изпъкна от италианците "Златната обувка" от Мондиале'90 Салваторе "Тото" Скилачи.

83 Мач на Звездите България - Италия

В нашия отбор имаше трима бронзови медалисти от САЩ'94 - Емил Костадинов, Цанко Цветанов и Бончо Генчев. В тима беше и легендата на Левски Георги Иванов - Гонзо. Бившият вратар на Нефтохимик Йордан Господинов и Асен Караславов допълваха българската селекция. Италианският тим бе воден от символа на Милан Франко Барези. Освен легендарния капитан на "росонерите" на игрището бяха още Стефано Еранио, Маурицио Ганц, Диего Фикара, Морено Торичели, Такони и Скилачи.

Началото на мача бе даден с удар по топката на внука на проф. д-р Лъчезар Цоцорков - Лъчезар. Срещата започна отлично за българите. Още в петата секунда Емо Костадинов изведе на голова позиция Георги Иванов и Гонзо не сбърка сам срещу Такони - 1:0!

Малко след това Дончо Донев можеше да удвои, но Такони отби. Отговорът на гостите дойде с изстрел на Стефано Еранио, отразен от Господинов. Гонзо пропусна да удвои аванса на България, като от воле стреля над вратата. Тото Скилачи успя да изравни за гостите, а "адзурите" пропуснаха дори да поведат секунди по-късно. Националите ни бързо отговориха, като Дончо Донев направи 2:1. После силен шут на Скилачи, който се спря под гредата - 2:2.
Бончо Генчев даде нов аванс на България, но голмайсторът на Италия'90 Скилачи оформи своя хеттрик, за да изравни за 3:3. Дончо Донев обаче отговори с две нови попадения и той също вече имаше хеттрик. Малко преди почивката Италия получи право да изпълни дузпа в ситуация, в която Йордан Господинов получи контузия. Маурицио Ганц бе точен от бялата точка и двата отбора се оттеглиха при резултат 5:4.

След головата фиеста през първото полувреме двата отбора започнаха на малко по-ниско темпо второто. Донев обаче бе сред най-активните на терена. Той пропусна да вкара ново попадение след отлично двойно с Гонзо, но малко по-късно се реваншира с четвървия си гол в мача. Тото Скилачи отговори също със своето четвърто попадение. Малко след това италианският нападател пропусна от прекрасна позиция.

Нашият тим пък удари на два пъти гредата в рамките на няколко минути. Първо Караславов разтресе горния стълб с мощен удар, а след това Донев уцели гредата. Георги Иванов върна аванса от два гола на България, след като изненада Такони. Българските легенди увеличиха преднината си след великолепна комбинация между Гонзо, Дончо Донев и Бончо Генчев, която бе завършена от Донев.

Сина на вятъра продължи с отличната си игра и след неговия шести гол резултатът стана 9:6 за нашия състав. Стефано Еранио скоро след това мушна топката в мрежата за 9:7. Последва пас на Барези към Скилачи и 9:8 две минути преди края. До нови попадения не се стигна и победата отиде при нашите!

България (ветерани) - Италия (ветерани) 9:8