Кипчоге и Ибаргуен са най-добрите атлети в света за 2018 година

Световният рекордьор в маратона Елиуд Кипчоге (Кения) и състезателката на троен скок и в скока на дължина Катерин Ибаргуен (Колумбия) определени за лекоатлет и лекоатлетка на 2018 година от световната федерация IAAF. Олимпийският шампион Кипчоге подобри със 78 секунди върховото постижение в маратона по време на надпреварата в Берлин, като триумфира за 2:01.39 часа. 34-годишният кениец също така спечели и маратона на Лондон през тази година.

Ибаргуен спечели титлите в Диамантената лига в хоризонталните скокове, като записа осем победи в осем състезания в коронната си дисциплина троен скок и направи най-добро постижение в света за сезона от 14.96 метра. На скок дължина пък тя подобри рекорда на Колумбия с 6.93 метра. Тя също така спечели златните медали в двете дисциплини на Континенталната купа на IAAF в Острава и на Игрите на Централна Америка и Карибския регион в Баранкия. Двамата за първи път печелят приза лекоатлет и лекоатлетка на годината.

Във финалната петица при мъжете попаднаха още световният рекордьор в десетобоя Кевин Майер (Франция), световният рекордьор в спринта на 60 метра Крисчън Коулман (САЩ), състезателят на овчарски скок Арманд Дуплантис (Швеция) и бегачът с препятствия Абдеррахман Самба (Катар). Дуплатнис, който спечели европейската титла при мъжете с нов световен рекорд за младежи до 20 години, пък получи наградата за Изгряваща звезда на годината.

При дамите Ибаргуен беше предпочетена пред сприньорките Шона Милър-Уибо (Бахама) и Дина Ашър-Смит (Великобритания), световната рекордьорка на 3000 метра стийпълчейз Беатрис Чепкоеч (Кения) и състезателката в седмобоя Нафисату Тиам (Белгия), която заслужи приза през миналата година.

Призът за Изгряваща звезда при жените пък взе Сидни МакЛафлин (САЩ), която подобри световния рекорд на 400 метра с препятствия за девойки до 20 години и не допусна нито една загуба в бягананията на 400 метра и на 400 метра с препятствия през годината.