Нефтохимик напред за Купата на CEV след драма и "златен" гейм

Волейболният шампион на България Нефтохимик 2010 (Бургас) продължава напред във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV.

Воденият от Найден Найденов тим, който по-рано отпадна от Шампионската лига, надделя много трудно у дома белгийския ПАР-КАЙ (Менен) с 3:2 (25:23, 22:25, 23:25, 30:28, 15:8) в мач-реванш от 1/16-финалите на турнира, игран тази вечер пред над 500 зрители в зала "Младост". Така след драматичната загуба с 2:3 в първата среща се стигна до т.нар. "златен" гейм. Бургазлии успяха да надделеят трудно и в него с 16:14, след като спаси три мачбола на белгийския тим и се класираха напред за Купата на CEV.

Така Нефтохимик се класира за 1/8-финалите за Купата на CEV, където го очаква победителя от норвежкия сблъсък между Фьорде и Викинг ТИФ (Берген), чийто реванш е утре. Първият мач между двата тима ще бъде между 18-и и 20-и декември, а реваншът след Нова година.

Домакините от Нефтохимик започнаха силно в първия гейм и взеха сериозна преднина. Въпреки опитите на гостите от Менен, бургазлии задържаха предимството си и спечелиха с 25:23. Втората част беше изцяло под доминацията на белгийския тим. В ключовите моменти бургазлии стопиха част от разликата, но от Менен се пребориха и изравниха резултата след 25:22. В началото на третия гейм шампионът на България заигра по-мотивирано, като водеше до средата на гейма. Впоследствие, белгийският тим отново взе нещата в свои ръце и задържа темпото. В края отново се заформи интрига, късметът обаче бе на страната на белгийците, които поведоха с 2:1 след 25:23.

Четвъртата част бе под диктовката на българските шампиони, които успяваха да удържат на добра разлика. При 17:17 белгийците отново вкараха интрига и играта продължи точка за точка. Гостите отново поведоха, но Нефтохимик успя да се върне в гейма. Ситуацията се повтори още няколко пъти, но в крайна сметка бургазлии измъкна гейма след 30:28 и вкара мача в тайбрек. Там двата отбора бяха равностойни до 4:4, след което домакините от Нефтохимик "се отприщиха" и дръпнаха с добра преднина от 8:4. До края тайбрекът просто бе доигран - 15:8 за бургаският тим и всичко бе решено от "златния" гейм. Той бе равностоен през по-голямата част от времето. При 10:9 бургазлии поведоха, но отново интригата отстъпи място и гостите от Менеб взеха инициативата. Нефтохимик успя да излезе от ситуацията и да го спечели драматично след 16:14.

Най-полезен за Нефтохимик беше руснакът Савелий Поздняков с 24 точки (2 блока, 3 аса, 59% ефективност в атака и 31% позитивно посрещане), а капитанът Георги Петров добави още 21 точки (2 блока, 63% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане) за победата.

За домакините от Менен холандската "машина за точки" Женте Де Врийс заби също 24 точки (1 блок, 2 аса и 53% ефективност в атака), а Елдин Демирович реализира още 22 точки (3 блока, 2 аса, 46% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) - ПАР-КАЙ (МЕНЕН, БЕЛГИЯ) 3:2 (25:23, 22:25, 23:25, 30:28, 15:8); "ЗЛАТЕН" ГЕЙМ - 16:14
НЕФТОХИМИК 2010: Любомир Агонцев 1, Дмитрий Яковлев 4, Савелий Поздняков 24, Георги Петров 21, Николай Къртев 12, Илия Петков 3 - Теодор Салпаров-либеро (Георги Братоев 3, Стоян Самунев 7, Димо Димов, Петър Христов 10, Мартин Иванов, Андрей Николов-либеро)
Старши треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ
МЕНЕН: Шавиер Фолгуера Еструга 2, Женте Де Врийс 24, Елдин Демирович 22, Аншел Вер Ееке 13, Желле Синесаел 14, Уанес Де Бюл 3 - Луи Щоер-либеро (Едвинас Вашкелис 1, Базил Андриесен 7, Жил Ван Де Кавейе, Ларс Мадсен, Жент Биле-либеро)
Старши треньор: РАТКО ПЕРИС.

Забележка: Статистиката не включва "златния" гейм.