100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:5

България този път не успя срещу Франция

България не успя да стигне до нов успех срещу Франция и загуби гостуването си в Лимож с 53:77, а по този начин се прости с мечтите си за Мондиал 2019 в Китай. Силите на четата на Любомир Минчев не стигнаха за нов подвиг и реално трикольорите бяха равностойни на съперника си само през първата четвърт и за кратък период от третата, като не успяха да спрат френската селекция по пътя към девети триумф в пресявките.

Първите седем точки в двубоя бяха на сметката на домакините, които в последствие поведоха с 3:11 след три минути и половина, принуждавайки Любомир Минчев да вземе таймаут. Прекъсването имаше моментален ефект и България успя в две поредни нападения, намалявайки до 7:11. Силните български минути продължиха и разликата бе свалена до само точка при 16:17 минута преди края, а сирената за първата част прозвуча при пасив от 3 точки за “лъвовете” - 16:19.

Серия от 11-2 донесе първата двуцифрена разлика на “петлите” за 18:30, а ново прекъсване на бъгларския тим не донесе желания резултат и дистанцията набъбна до 15 точки - 22:37 малко повече от три минути преди почивката. До полувремето България все пак навакса една трета от изоставането си и двата отбора се прибраха в съблекалнята при 29:39.

Технически проблем в залата прекъсна мача за няколко минути непосредствено след подновяването на играта. След отстраняването му французите пак увеличиха преднината си, но две поредни тройки на Венцислав Петков и бърза атака на Захариев върнаха българите в мача - 39:45. Домакините запазиха разликата в своя полза, която прехвърли десетте точки с кош в последната секунда за 45:56 след 30 минути.

Шест поред за Франция дадоха на домакините аванс от 45:62 рано в четвъртата част. Нападението на българите нямаше нужния ритъм и организация, а за сметка на това противниковото такова вървеше отлично и разликата продължи да расте. Шест минути преди сирената преднината на “сините” за първи път премина 20 точки - 47:68, след като играчите на Венсан Коле правеха каквото си пожелаят на бърза атака и в крайна сметка съвсем заслужено се поздравиха с успеха. България записа шестата си загуба в десет мача, отстъпвайки с 53:77.

Резервата Якуба Уатара завърши като най-резултатен за френския успех - 17 точки за едва 16 игрови минути. Матиа Лесор вкара 10 точки, а всички играчи от националния отбор на “петлите” вкараха поне по 2 точки.

Христо Захариев с 13 и Станимир Маринов с 11 завършиха като топреализатори за България. Дебют с националния екип на 18-годишна възраст пък записа Цветомир Чернокожев.

ФРАНЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 77:53 (19:16, 20:13, 17:16, 21:8)

ФРАНЦИЯ: Андрю Албиси 7, Пол Лакомб 4, Амат М’Байе 6, Лау Конате 6, Матиа Лесор 10 (Аксел Бутей 4, Усман Камара 6, Уилиям Хауърд 8, Жонатан Русей 5, Аксел Жулиен 2, Алан Кофи 2, Якуба Уатара 17)

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов 11, Чавдар Костов 3, Павел Маринов 5, Димитър Димитров 6, Станислав Ваклинов (Александър Янев 3, Христо Захариев 13, Божидар Аврамов 2, Цветомир Чернокожев, Венцислав Петков 8, Николай Стоянов, Николай Вангелов 2)