Арсенал с Жоро Костадинов разпиля Зенит (видео)

Последният мач от 16-ия кръг на руската Премиер лига поднесе голяма изненада. Арсенал (Тула) удари с 4:2 водача в класирането Зенит и направи битката за титлата много по-интересна. Преднината на гранда от Санкт Петербург пред втория Краснодар вече е само две точки, а Арсенал се изкачи на 10-ото място.

Георги Костадинов беше титуляр за домакините и игра цял мач. Два гола за тима от Тула вкара Еванс Кангва, а другите попадения бяха дело на Резиуан Мирзов и Зелимхан Бакаев. Далер Кузяев и Ернани успяваха да изравнят на Зенит, но грешките в защита струваха скъпо на питерци.
Старши треньорът на Арсенал Игор Черевченко не можеше да използва централния нападател Лука Джорджевич. Черногорецът е собственост на Зенит и специална клауза в договора между двата клуба не му позволи да играе срещу питерци. Костадинов действаше като дефанзивен халф в двойка с Абдул Кадири Мохамед, а атаката на "артилеристите" се водеше от Еванс Кангва.

Наставникът на Зенит Сергей Семак изненада с промяна на тактическата схема. Той заложи на трима централни защитници в лицето на Алексанър Анюков, Миха Мевля и Бранислав Иванович, а Роберт Мак и Далер Кузяев уплътняваха фланговете. Артьом Дзюба и Себастиан Дриуси отново започнаха в предни позиции.
Въпреки минусовите температури, принудили всички футболисти да играят с ръкавици, а съдията Алексей Есков дори с шапка, двата тима сътвориха много интересен мач. Домакините отново показаха, че са костелив орех за грандовете и до почивката два пъти накараха Андрей Луньов да вади топката от мрежата.

В 6-ата минута Сергей Ткачов се откъсна фронтално срещу Луньов, но ветеранът Анюков го спря с рискован шпагат. Пръв до топката стигна Кангва, който я насочи успоредно на голлинията. Там плонжиралият Луньов се опита да я задържи, но не успя - 1:0 за Арсенал.
Зенит пропусна да изравни в 20-ата минута, когато Мак подаде на непокрития Ерохин и той стреля веднага, но Михаил Левашов изби. Секунди по-късно Ернани напредна отдясно и центрира по земята към Кузяев, който падайки отправи топката в мрежата.

В 36-ата минута Дриуси се забави да засече подаване на Мак и Арсенал отново оцеля, а в 38-ата Резиуан Мирзов с много прецизен удар до гредата изненада Луньов и за втори път даде аванс на домакините.
От самото начало на второто полувреме Зенит заигра с повече хора в атака, но така стана узявим за контрите на Арсенал. В 55-ата минута Кангва излезе сам срещу Луньов, но уцели гредата. В ответната атака Дриуси спря топката за Ернани и бразилецът беше точен - 2:2. Голът беше първи за халфа в Премиер лигата.

В следващите минути и двата отбора продължиха да атакуват и никой не мислеше за защитата. Тази на Зенит беше изключително разколебана и това не остана без последствия. Четвърт час преди края Кангва за пореден път избяга от бранителите в бяло и пусна топката покрай Луньов, само две минути по-късно Зелимхан Бакаев завърши перфектна контра на Арсенал с четвърти гол.

Загубата е четвърта за Зенит през сезона и тимът на Семак със сигурност е доволен, че зимната пауза наближава. В последния кръг преди нея питерци ще приемат Рубин, а Арсенал ще гостува на Ахмат.