Русия се класира за втората групова фаза на Евро 2018

Олимпийският шампион Русия се класира за втората групова фаза на Европейското първенство по хандбал за жени във Франция. Възпитаничките на Евгений Трефилов спечелиха драматично мача от втория кръг в група "В" на надпреварата в Нанси срещу Черна гора с 24:23 (13:15) и с пълен актив от 4 точки си гарантира първото място.

Двубоят беше много оспорван, като черногорките имаха предимство от 20:18, но не успяха да го удържат до края, а "Сборная" стигна до успеха с решителен гол в последната минута на Марина Судакова. Най-резултатни за победителките бяха Даря Смохина със 7 гола и Юлия Манагарова с 6. Джурджина Яукович се разписа 6 пъти за Черна гора, който също продължава напред след победата си над аутсайдера Словения в първия си мач.

В другата среща от групата световният първенец Франция надделя над словенките с 30:21 (17:8) след 6 попадения на Грейс Заади. Така домакините също продължават във втората групова фаза, а Словения отпада преди последната си среща с Русия. В група "А" трикратните европейски шампионки от Дания записаха втори успех след 28:21 (11:9) над Полша и с пълен актив от 4 точки също си гарантираха класиране за групова фаза.

Полякините пък допуснаха второ поражение. Полуфиналистът от последното световно първенство Швеция пък постигна драматичен успех с 22:21 (11:13) срещу Сърбия с победен гол в последните секунди на Джени Алм. Сръбкините имаха преднина от 13:9 малко преди края на първото полувреме, но след почивката допуснаха обрат. Двата тима продължават с по една победа и са фаворити за класиране напред, като в последния кръг скандинавките играят срещу Полша, а Сърбия среща Дания.